View Single Post
  #539  
Vechi 11.08.2016, 13:46:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
...nu-i de mirare că există cretini, scuzați eufemismul, care numesc un sfînt și stîlp al Bisericii, precum Sf. Augustin, "eretic". Acum,"fericit" sau"sfînt", nu contează: este Sus, bucurîndu-se de Lumina Neînserată. Ereticii sînt la motelul subteran "Ardet non lucet" Dis et c-ie. Deci?...
Acum, privind în chestiunea episodului necromantic: cred sincer că Dumnezeu a făcut un pogorămînt,o ultimă încercare cu Saul: a lăsat să apară Samuel-pe-bune, și să îi spună aceluia adevărul, ca o ultimă șansă ca Saul să se pocăiască, pentru doar Izvorul Prorocirilor poate schimba proorocirea. Dar, el a adăugat la păcate și acela că nu s-a pocăit, inclusiv pentru actul de a chema duhurile decedaților. Un păcat atrage altele, cum tot vedem că se îtîmplă de la Cădere încoace.
Și da, Iuliu, sufletele nu au o stare/loc definitivate&clare (cu excepția celor adormiți în pacea Bisericii, evident inclusiv și în primul rînd sfinții, și,la polul opus, a marilor damnați) pînă la Patusdia și apoi Judecată. Porunca din Torah sună clar: "nu chemați morții", deci da, e posibil ca prin anume tehnici străvechi, cu care probabil "veghetorii" au "fericit" naiva noastră specie, calea naturală a sufletelor umane să fie disruptă temporar pentru o seance. Logic: dacă Adversarul poate fi prosecutor împotriva noastră, îngăduit de Dumnezeu, de ce nu ar fi asta posibil? Știm noi motivele înaltelor hotărîri dumnezeiești? Nu, nici nu avem cum și nici nu trebuie.
Unde vezi filetism si pietism ? Ca singurul roman care a fost amintit pe aici a fost saracul Parinte Cleopa, si acesta pentru ca explica vorbele unui grecotei, nu baga de la el. Iar cu pietismul esti pe campii rau de tot. :)
Eu nu l-am criticat pe Fericitul Augustin, a fost cineva care l-a facut eretic - sa fie sanatos. Dar nu l-a facut eretic pentru ca-i din vest, ca altfel il stergeam toti din calendar la fel cum i-am fi sters si pe altii.

In plus am aratat si versiunea lui Aquinas, fara sa spun nici despre el ca ar fi eretic chiar daca nu-l avem in calendar. Nu trebuie sa-l faci eretic pe unul sau pe altul ori de cate ori aduci vorba despre el doar ca sa le demonstrezi altora ce bun ortodox esti. Ca o sa ajungi tot langa eretici daca-i arati cu degetul toata viata. :)

Last edited by iuliu46; 11.08.2016 at 13:56:28.
Reply With Quote