Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #667  
Vechi 06.09.2017, 20:15:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cum spuneam, facut la repezeala, si neprimit in Est, ceea ce l-a facut nul.
Slavii de est l-au si inchis pe Isidor din Kiev cand a propus asta.
L-au inchis dupa ce a venit de la sinod si a propovaduit unirea cu catolicii si acceptarea invataturilor catolice. A reusit sa fuga dupa un timp si s-a facut catolic (cardinal).
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cand o sa vina anumiti calugari semi-schismatici pe care ii vezi prin toate blogurile si conferintele cum nu vor sa auda de dialog cu catolicii, si o sa inceapa sa zica ca "multi pontifi au caruntit ca sa ajunga la perfectiunea ta, Sfinte Parinte Francisc".
"Numai tu poti sa dobori zidul dintre Bisericile noastre. Nu fii fara intelegere fata de fratii tai mai slabi, grecii, si inlatura piatra de poticnire(filioque) dintre noi. Iar insasi doar aceasta caritate din partea ta ne va face sa primim cu bucurie unirea" si "tinem sa iti reamintim ca intreaga delegatie greaca este tinuta unita datorita dragostei fata de Sfintia dumneavoastra"(tot ce am zis intre ghilimele sunt citate directe ale sfantulu) atunci poate o sa consider asta doar o amabilitate ieftina si protocolara.
Mie mi se par chiar protocolare, afara de cea in care ii spune sa inlature invatatura gresita. Putem sa luam si in considerare faptul ca multe lucrari despre sinod contin si lucruri neadevarate, chiar la ortodocsii unionisti care au participat la sinod. Asa cum scrie in lucrarea cea mai cunoscuta, care se bazeaza in principal pe marturiile lui Siropulos. https://saraca.orthodoxphotos.com/bi..._florentin.htm
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Ce pozitii de forta?
Nici nu se terminase Schisma Occidentala. Aveau 3 pretendenti papali.
Aveau miscarea conciliara in plin toi, pe care Sf. Marcu a condamnat-o, ca o papalitate mega-impotenta fata de Biserica a zis ca e la fel de stupida si neistorica ca una moderna.
A fost la fel de convenabila pt ei ca pt imparat.
Pentru ca sinodul avea ca ultim scop ajutorul armat pentru bizantini, asa cum am spus. Papa chiar a spus, cand se tergiversau disuctiile, ca nu mai acorda ajutorul daca nu se semneaza unirea.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Bre, Sf. Marcu a sintetizat pe Bernard de Clairvaux (m. 21 august 1153), Dun Scotus(m. 1308), si Aquinas, in opera sa catre sinos.
Cauta compatibilitatea in teologii lor medievali. O gasea valoroasa cand nu faceau cretinisme d-astea
Poate nu stii, dar asa se face intr-un dialog cu cei de alta credinta, citezi si din ce spun ei. Asa fac si eu, de curand am citat din catehismul catolic. Sfantul incerca sa arate adevarul folosindu-se si de ceea ce spun scriitorii catolici, ca sa le arate ca si in invatatura catolica sunt aceste adevaruri. Ceea ce e adevarat e universal valabil, nu conteaza cine il spune.
Reply With Quote