View Single Post
  #137  
Vechi 20.07.2009, 13:54:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Evreulcelales
ca discutie cu mine poti face numai daca ai ceva de spus si nu numai ca sa cauti ciondareala [COLOR=red](poi cine o cauta? shi de ce spui ca o caut? acuzi cumva ca sa ai impresia ca ai dreptate?)[/COLOR]. Mai vreau sa te anunt ca ai multe goluri[COLOR=blue] (care? ca se pare ca dumneata le ai? ca nu shtii ca limba voastra vine de la Ever care tzi-am zis cine este, cel care nu s-a dus sa ridice impreuna cu ceilaltzi Babilonul, Turnul care sa ajunga pana la cer)[/COLOR] in instruirea dumitale care incerci sa le ascunzi prin stilul cam mojic al tau [COLOR=blue](al meu mojic? de ce? ca i-am raspuns lui andrei care ma face mandru? shi zice ca vorbesc obscen, ca am zis nu Goi ci goi? sa fim serioshi, se vede ca i-ai preluat stilul de a acuza shi dumneata fara probe... poi acuzarile astea va face pe voi vrednici? va indreptatzeshte acuzarea? vi se pare ca spunetzi adevarul? eu cred ca acuzand nu obtzinetzi argumente suplimentare ci va facetzi partashi la minciuna shi la nedreptate... ma inshel? iar cei cu stil mojik sunt cei intre care atzi locuit voi multzi ani, se situeaza ceva mai sus de Romania pe care au transformat-o in gulag[/COLOR]).
Eu, evreul,se pare singurul aci pe forum ,am spus din primul moment ca sunt la dispozitia membrilor daca au intrebari despre evrei [COLOR=red](poi vad ca nu mi-ai raspuns sau mi-ai raspuns cu totul greshit shi m-am mirat foarte ca ce fel de evreu eshti dumneata, nu e ca sa te jignesc ci chiar se poate sa nu shtii dumneata de unde vine numele de Ebraica, Ebreu? de aia m-am mirat)[/COLOR].Am explicat clar ca nu am nici o intentie misionara ca si religia judaica se impotriveste la asta. [COLOR=blue](poi se pare ca mai sus vad ca ai intentzie sa ne batjocureshti pe Maica Domnului, deci atunci... lipsa prozelitismului nu tzine loc de certificat de buna purtare cata vreme... o acuzi de adulter cand tzi-am spus ca era doar logodita cu Iosif shi aceasta dupa ce o luase de sotzie Dumnezeu shi ea era deja insarcinata purtandu-l in burta pa Mesia, pe Hristos-Dumnezeu, sau de ce se temea Iosif ca s-o ia de logodnica? deci nu de sotzie ci de logodnica se temea s-o ia! NB! ca daca logodna o pazea dreptul Iosif darmite atunci Casatoria... cum o pazea?)[/COLOR]
Te-ai lipit de Ever ca si cum ar fi parintele sau Dumnezeul evreilor si numele de EVREU vine de la Ever. [COLOR=red](Exact, asha scrie in scriptura shi cauta pe google ce inseamna shi de unde vine:http://en.wikipedia.org/wiki/Eber)[/COLOR]
Asculta domnule: Ca evreu o groaza de ani nu stiu cine este Everul tau [COLOR=red](poi este shi al Tau shi n-ai auzit de el?)[/COLOR].In VT,in ebraica,numele lui Dumnezeu este IAHVEH sau pur si simplu "h" ca dupa porunca lui,este oprit a scrie numele lui asa ca se scrie in cod: H. [COLOR=blue](poi n-am zis ca Eber e Dumnezeu ci ca Eber este un slujitor drept al Lui Dumnezeu de care dumneata n-ai auzit deshi numele limbii vostre de la el se trage: Ebraica)[/COLOR]
Omule! Evreu ne cheama numai Romanii [COLOR=blue](te insheli)[/COLOR] si in fiecare limba suntem chemati altfel. In Ebraica noi suntem chemati IEHUDIM am explicat ca vine de la Ihuda cel mai mare si mai important trib a evreilor. [COLOR=red](poi nu e un trib ci este pamantul dat de Dumnezeu patriarhului Iuda, fiu din Iacov shi frate cu Iosif shi ceilaltzi 10 fratzi patriarhi, deci purtatzi numele fie dupa pamant fie dupa tzara care s-a rupt de Israel fie dupa Patriarhul Iuda... shi nu Ihuda..., ar fi frumos sa fitzi Ihudei dar suntetzi doar Iudei) [/COLOR]
La evrei stramosii sunt numai barbati [COLOR=blue](pentru ca se ia dupa numele patriarhilor shi nu e vorba de misoginism cum ai putea crede ci e vorba de numele dat de Dumnezeu)[/COLOR]. Daca vrei sa sti cine au fost "mamele evreilor" atuncia iti voi spune Sara ,Rivka si Lea. Uite ca poti invata ceva de la mine,numai discuta politicos si fara cearta. [COLOR=blue](poi asha discut dar se pare ca dumneata ai inceput sa te certzi... sau nu am vorbit frumos cu dumneata? sau daca insinuezi ca ma cert, prezinta te rog shi probele... cat despre a invatza de la tine, da, ash vrea, dar, n-am ce, fiindca Sarra se numea shi nu Sara caci Sarra l-a nascut pe Isaac din Avraam, caci Serai era numele ei inainte sa le vorbeasca Dumnezeu..., deci vrei sa pun intrebari shi dumneata sa-mi spui prostii sau minciuni? ce sa invatz de la dumneata? deci ma iarta, dar nu ai impresia ca dumneata eshti cam pus pe gLume cu invatzatul shi cu intrebarile shi raspunsurile? eu ash vrea sa invatz ceva de la tine, de la oricine, doar sa fie Adevarat, din scripturi, de la ce s-a pastrat in poporul vostru, sigur ca ash vrea sa invatz, de la oricine care marturiseshte adevarul, dar se pare ca dumneata nu vrei sa spui ceea ce shtii ci sa ma acuzi mereu... poi de ce sunt eu pus pe cearta? ca nu vreau sa ne mintzim reciproc in ceea ce priveshte VT shi istoria? poi daca vrei sa-tzi dau dreptate in dehsert, sa-tzi laud minciunile shi cunoashterea diletanta a scripturilor atunci scuza-ma, ma iarta ca tzi-am dat atentzie... dar eu chiar ash fi dorit sa ne vorbeshti despre iudei, caci erau un popor de oameni dreptzi shi speram sa fitzi shi acum tot la fel ca shi stramoshii voshtrii... shi inca mai sper... stramoshii de pe vremea cand au intrat fiii in pamantul Canaanului condushi de Moise shi Ioshua...)[/COLOR]
Reply With Quote