View Single Post
  #330  
Vechi 30.12.2010, 10:59:56
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, este, printre alte sute de profeti, insa din pacate doar atit. Aici este problema
Parerile legate de existenta si de natura lui Isus sunt felurite ... Totusi, un lucru este limpede. Afirmatia ca ar fi fost doat unul dintre sutele de profeti sau de invatatori sau de iluminati ... nu este completa.

Unicitatea lui Isus consta in faptul ca El a afirmat, conform evangheliilor, ca este Dumnezeu.

Buda nu a pretins niciodata ca este Dumnezeu. Moise nu a spus ca este Yehova. Mohamed nu a spus ca este Alah. Numai Isus spune despre El ca este Dumnezeu.

Buda a spus despre sine: "Eu sunt un invatator in cautarea adevarului."
Isus a afirmat despre sine: "Eu SUNT adevarul"

Confucius a spus:"Nu am pretins niciodata ca sunt sfant."
Isus a spus despre Sine: "Cine poate sa ma acuze de pacat?"

Mohamed: "Daca Dumnezeu nu ma acopera cu mila Lui, nu am nici o speranta"
Isus: " Daca nu credeti in Mine, veti muri in pacatele voastre."

Este singura figura proeminenta care a facut despre Sine astfel de afirmatii radicale.

C.S. Lewis spunea despre Isus:

"Incerc aici sa demonstrez ca nimeni nu trebuie sa spuna urmatorul lucru stupid pe care oamenii il spun adesea despre El: 'Eu sunt gata sa-L accept pe Isus ca pe un mare invatator moral, dar nu accept afirmatia Lui ca este Dumnezeu.' Aceasta este afirmatia pe care noi nu trebuie sa o facem. Un om care este doar un om si spune genul de lucruri pe care le-a spus Isus, nu este un mare invatator moral, ci fie ca este un nebun, la acelasi nivel cu un om care afirma despre sine ca este un ou, fie ca este insusi diavolul din iad. Tu trebuie sa alegi. Fie ca acest Om a fost si este Fiul lui Dumnezeu, fie a fost un nebun sau ceva si mai rau. Poti sa-L inchizi considerandu-L nebun, poti sa-L scuipi si sa-L omori considerandu-L un demon; sau poti sa-I cazi la picioarele Lui si sa-L numesti Domn si Dumnezeu. Dar haideti sa nu venim cu non-sensuri pline de un aer de superioritate si sa spunem ca El a fost un mare invatator uman. El nu ne-a lasat deschisa aceasta alternativa."

Cam dure afirmatiile lui Lewis. Dar eu personal le consider corecte.

Apoi, nu trebuie sa uitam ca Isus nu a fost rastignit din pricina minunilor pe care le-a facut, ci din pricina faptului ca a sustinut tot timpul ca El este Dumnezeu.

Last edited by macsim; 30.12.2010 at 17:35:38.
Reply With Quote