View Single Post
  #121  
Vechi 04.11.2016, 15:57:31
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"Penticostal"... :) și de respectul tău, care din cele două cateogorii au parte ? :) Și de respectul lui Hristos, care din cele două categorii au parte? Sau Hristos mustra aspru pe cei ce nu-și vorbeau corect gramatical limba? Apostolii aveau doctorate? Îl certa aspru Domnul și Moise că nu numai că nu vorbea corect gramatical, dar era așa de bâlbâit, că aproape că nu putea vorbi deloc, nu? :) Mămăliga ei de treabă... :)

Frate Mosh_Neagu, câte paterice ai citit? Ai citit măcar Patericul Egiptean, cap-coadă? Că eu păcătosul, am citit patericul egiptean, sinait, al pecerskăi, al femeilor din orient, mirenilor, viețile pustnicilor palestinei și everghetinosul, care are multe pilde din patericul egiptean, le repetă, nu știu de ce. Mai am patericul românesc, care nu l-am citit, limonariul, care nu l-am citit, dar răsfoindu-l, cred că-i un everghetinos mai scurt și mai simplu, Deci de ce mă forțezi să mă pun în lumină bună? Că nu-i nimic al meu... Și acum cu călugăria, o să le donez toate, vreo 700 de cărți câte-am adunat, cu multă bucurie, fără să mai apuc să le termin de citit pe toate...

Deci cu ce am smintit, atât de înfiorător? Faptul că vreau să fiu copilăros, sincer și deschis, în exprimare? Că vreau să fiu transparent, să n-am nimic de ascuns? Că iubesc și sufăr pentru "nemul păcătos și desfrânat"?
Cu asta smintesc? Dar oamenii se sminteau și de Hristos, de Apostoli, de Sfinții Părinți, de Sfinții Mucenici.

Dar îți mai spun ceva, doar cei smintiți, se smintesc, fiindcă nu se smeresc, nu au asceză și nu iubesc.

În Patericul Egiptean, era un ucenic care făcea pe poșta cu cuvintele, între doi Părinți îmbunătățiți, unul care stătea în chilia altuia, care era plecat. Părintele plecat îi spunea Părintelui din chilie, să plece până vine el la chilia lui, care era a lui pe bună dreptate. Și Părintele din chilie nu avea unde să meargă. Ucenicul primea vorbe aspre de la Părintele care venea la chilia lui înapoi, dar ducea la Părintele găzduit în chilie, vorbe de odihnă, mângâiere și bucurie. Când a ajuns peste câteva zile, Părintele la chilia lui, Părintele ce stătea în chilie temporar, l-a întâmpinat cu multă bucurie, l-a îmbrățișat și i-a dat pâine proaspătă și ceai și smochine și alte daruri, de bucurie că i-a vorbit atât de curat (prin ucenicul iubitor) și fiindcă l-a lăsat să găzduiască acolo timp de câteva luni înainte. Copleșit de dragostea nefățarnică a Părintelui din chilie, Părintele care s-a întors în chilia lui, pentru că avea mai multe chilii, i-a dat chilia definitiv Părintelui găzduit, care a început să plângă de bucurie și s-au despărțit amândoi apoi, ca doi frați iubitori și niciunul din cei doi, nu știa taina ucenicului...

Iar Sfântul Pahomie cel Mare, în altă parte, care nu accepta ucenici cu el, fiindcă știa că-i foarte aspru, avea un obicei: când se atașa prea mult de o chilie și simțea că își lipește inima de ea, îi dădea foc, pur și simplu și apoi pleca la altă chilie care o găsea goală.


Deci voi vă dați seama, cum ar fi azi, un monah, întro căsuță, dintro dată să dea foc căsuței și să meargă apoi să caute altă căsuță goală, să locuiască acolo.
Asta să fie în orice țară, în orice puncte cardinale...
Voi vă da-ți seama ce-ar fi ?
Imediat ar fi închis și trimis la spitalul de nebuni și acolo i-ar spune:

Diagnostic/e: piroman, patologic, paranoic, schizofrenic, delir mistic, delir religios, bolnav psihic, psihopat, sociopat.

Medicația: pastilele a, b, c, x, y, z, dimineața, la prânz și seara, câte una din fiecare. Și cămașa de forță.


Psihologie idioată. Marea știință de paie. În loc medicii neurologi, să aducă preotul în fiecare vineri să facă Sfintele Molitfe de Exorcizare, ale Sfântului Vasile cel Mare, la toate spitalele de nebuni din țară, ce randament ar fi?
Nu se știe, fiindcă nu se aplică lucrul ăsta.
Sau măcar să li dăruiască Sfânta Spovedanie, Sfânta Împărtășanie, Sfântul Maslu, celor dezechilibrați mintal, dar cum să spovedești un nebun, nu?

O... vai de lumea asta... "neam desfrânat și păcătos"... cum spune Hristos, evreilor, păgânilor și ateilor.

În fine, deci eu n-am dat foc nimănui :) nici nu vreau să dau foc vreodată cuiva sau la ceva, sunt mult mai blând, mai bine dau la alții, poate se vor folosi, numai să fie cei care vor să viețuiască în chilii...

Frate Ioane, "conduită demonstrativă de rol", mă duce gândul la Noul Testament și învățăturile Sfinților Părinți. În Noul Testament, Hristos îi învăța pe Apostoli, care erau păgâni. Și am văzut cea mai mare dragoste de pe pământ, la Hristos, în toate purtările lui, cuvintele lui, parcă-L auzeam vorbind, când citeam... ce ton, ce frumusețe, și blând și iubitor, și aspru și smerit și hotărât și iertător, toate în același timp... extraordinar ! Acela a fost și va fi Învățătorul și Părintele prin excelență, pentru omenire, Omul. Așa trebuie să fim și noi. Așa trebuie să fie și Părinții, episcopii, preoții, diaconii, monahii, pustnicii, și toți creștinii.
Cine nu-i așa, se chinuie pe sine și chinuie și pe alții în jurul lui... :) Dar cu mila Domnului, toate, unii sunt urechi, alții nas, alții ochi, alții, vorba frăției tale, sunt tubul digestiv, și câtă splendoare între toate, în pronia, mila și dragostea Domnului ! Nimeni nu urăște pe nimeni, nimeni nu omoară, sunt în deplină armonie, precum și natura toată și Universul tot, în atotînțelepciunea lui Dumnezeu Treime Savaot Iubire.

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.11.2016 at 16:51:09.
Reply With Quote