View Single Post
  #1558  
Vechi 10.04.2019, 19:09:39
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Aici incepi la persoana I, iar apoi faci acordul cu persoana a II-a. Hmm!(-nu cer explicatii aici)

Fara sa faci jonglerii interpretative poate ne spui si noua cum citesti si crezi ca Dumnezeu{Care nu minte(Tit1,2)} promite viata vesnica inainte de anii veacurilor, inainte de Hristos(!), si mai ales, cui a promis?
Nu știu de ce-mi pui mie o astfel de întrebae grea și de ce nu i-o pui sf. Apostol Pavel sau lui Tit care precis a priceput foarte bine în Domnul ce i-a destăinuit apostolul spre nădejde și spre credință.

Eu pot să spun că din ce am citit din scripturi promisiunea asta s-a întâmplat în Rai când mai înainte de anii veacurilor căci era imediat după căderea în ispită și nu trecuse nici măcar primul an, Dumnezeu promite Omului și Femeii lui precum și urmașilor primilor oameni nădejdea și credința în darul vieții veșnice prin faptul că le va dărui un mântuitor care se va naște din Femeie. Pentru unii acest dar s-a împlinit prin Hristos chiar mai înainte de Hristos, de ex. dreptul Enoh sau sf.Ilie au trecut cu trupul la cele veșnice, la cele cerești. Poate asta s-a întâmplat și cu alții, tăinuiți de Dumnezeu, poate există și alți sfinți anonimi de care nu știm noi care au primit darul vieții veșnice trecând acolo fără a trece prin plata păcatului și prin moarte ci au fost iertați și s-au îndreptat în Hristos chiar mai înainte de Hristos. De exemplu cei trei oameni îngeri care s-au dus la părintele Avraam sau oamenii îngeri care l-au scos pe Lot din Sodoma și Gomora puteau și ei trece la cele veșnice. Unii trimiși la poporul din vechiul Testament, îngerioameni, treceau la cele veșnice în mirosul jertfelor așa ca într-un fum de tămâie iar poate că alții au murit cu trupul dar au trecut apoi la cele veșnice cu trup cu tot prin înviere prin Hristos chiar mai înainte de Hristos căci nu li s-a mai găsit mormântul sau oasele în mormânt cum e în cazul dreptului Moise care e cu trupul la Dumnezeu.

Deci viața veșnică a fost dăruită prin Hristos chiar mai înainte de nașterea Domnului Hristos, deci nu este nicio jonglerie interpretativă să citești și să crezi ceea ce citești cât se poate de simplu și de curat.

Iartă-mă dacă mă laud dând explicații. Pare că eu aș fi trecut la cele veșnice cu trupul când defapt eu lăudându-mă cu meritele altora sunt un mort cu duhul așa ca orice hoț viclean care moare și cade mai rău deși trupul îmi este perfect sănătos de parcă ar fi trecut la cele veșnice în ciuda sufletului meu necredincios care îmi este chinuit parcă în iad, scuipând doar moarte în jur.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 10.04.2019 at 19:35:10.
Reply With Quote