View Single Post
  #9  
Vechi 19.11.2020, 16:22:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreipopescu Vezi mesajul
Poate nu sunt total off-topic, și doresc să vă anunț că organizez împreună cu o asociație numită „Bunicul și Bunica” din Iași o acțiune caritabilă la căminul de bătrâni din Budăi, o comună foarte aproape de orașul Podu Iloaiei din județul Iași. Ne-am strâns în jur de 25 de oameni (până în prezent) iar dacă locuiți în județul Iași sunteți bine-veniți. Sau, poate știți pe cineva care s-ar implica alături de noi.
E foarte bine că ai inițiativă caritabilă domnule, e greu în zilele acestea să se mai adune om cu om, așa că între voi se lucreză poruncile lui Dumnezeu dacă reușiți să vă uniți.

Eu am donat la Biserică chiar săptămâna trecută s-a citit un anunț pastorală despre colecta de iarnă, pt bani și/sau alimente neperisabile în Biserici, deja am luat și câteva alimente neperisabile și o să le duc și pe acelea la Biserică.

Citat:
Acești bătrâni, care au ajuns în astfel de situații au, de obicei, și povești aparte, traume, au avut parte de multă suferință și dezamăgire, nu sunt ca în exemplele de mai sus, președinți, bancheri, moguli media etc. Mulți nu au copii, fie nu au avut niciodată fie au decedat înaintea lor, nu au pensii foarte mari pentru ca știm cu toții cum se „alocau normele” în comunism, fie au pierdut tot ce au avut, sub diverse circumstanțe. În orice caz, nu este prima inițiativă de acest gen, iar în decembrie mergem și la un centru de plasament din Iași.
Eu nu i-am judecat pe toți bătrânii, in corpore, am dat exemplu de bătrâni fără să am pretenția că enumerarea s-ar opri doar la ei(ei având notorietate) care nu numai că nu sunt dați la o parte din societate, ci mai și blochează sau controlează niște medii vitale pt viața românească și din cauza cărora suferă alți bătrâni, cât și tineri care văd că nu au un loc să-și facă un rost și pleacă.

N-au făcut nimic pentru bătrâni, nici azile, aproape toate stațiunile balneo-climaterice unde se tratau până prin anii 90 bătrânii sunt distruse, părăginite, lăsate în bătaie de joc sau cu investiții sub potențialul de dezvoltare.

Răspunsurile vin la idei preluate de sergiu fără ca el să aibă o intenție rea, care presupun mai mult o religie secularistă, ecologistă, umanitariană restrânsă strict la conținutul de serviciu social, pro animale până la isterie, globalistă, zic să tratăm fiecare idee lansată pe piață de canalele de comunicare prin prisma Bibliei și a conștiinței bisericești, din mai multe unghiuri.

Surpriza e că am văzut chiar la oameni experimentați din Biserică idei dintr-acestea globaliste cu ecologia, care au circulat și în epistola ”Motivele pentru care mă călugăresc” unde erau inserate și câteva idei fără legătură prea mare cu călugăria, a unui user care s-a retras de pe forum, poate și de acolo s-au indus în eroare unii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.11.2020 at 16:31:04.
Reply With Quote