Subiect: Intrebare ....
View Single Post
  #20  
Vechi 04.04.2009, 10:12:14
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
In primul rand, pana sa judeci preotii ar trebui sa te gandesti care a fost motivul de acei pr. au savarsit taina casatoriei. Poate prietenele tale nu ti-au spus motivul real. Tu te legi prea mult de post, dar in realitate cred ca intelegi gresit postul. Tu tii post? Daca da, la ce ....doar la mancare? Adu-ti aminte de pilda vamesului si a fariseului.
Pai motivele au fost ca urmatoarele :
- Cristina (in Postul Pastelui)pentru ca se grabea sa nu se razgandeasca sotul ei, Gabi, cu care era de foarte putin timp impreuna (abia despartita dintr-o alta relatie, presata de parinti sa se marite odata), iar
- Maria - ca asa a vrut sotul ei, sa fie mai cu motz, ca in rest nu gasisera restaurant liber.

Astea sunt "motivele" grabei lor.
In ceea ce ma priveste, tin Postul asa cum e randuit de Bunul Dumnezeu : Matei 6, 16 : "Cand postiti, nu fiti tristi ca fatarnicii; ca ei isi smolesc fetzele, ca sa se arate oamenilor ca postesc; adevar graiesc voua: isi iau plata lor."
Matei 6, 17 : Tu insa, cand postesti, unge capul tau si fatza ta o spala,
Matei 6, 18 : Ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau care vede in ascuns iti va rasplati tie.

Dumnezeu vede in ascuns ce si cum fac eu, nu trebuie sa ma justific voua.
Si inca ceva :
Matei 9, 15 : Si Isus le-a zis : Pot oare fiii nuntii sa fie tristi cata vreme mirele este cu ei? Dar vor veni zile cand mirele va fi luat de la ei si atunci vor posti.


Asa ca, nu ai voie de la Dumnezeu sa faci nunta in post. Pentru faptul ca el nu mai este cu noi.
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote