View Single Post
  #16  
Vechi 23.04.2010, 01:27:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Binenteles ca nu.
Interesant. Asta are implicații. Prin urmare, dacă un bărbat ortodox este căsătorit cu o penticostală de către un pastor penticostal, se consideră că nu a contractat nici o căsătorie. Prin urmare, s-ar putea căsători ortodox cu o ortodoxă.

Citat:
vreo 5 cazuri in care ea a devenit din ortodoxa protestanta dupa ce s-a casatorit cu un protestant.
Dar invers ? De ce mereu partea ortodoxă trece la protestantism și nu invers ?

Citat:
Aici stiu un caz fericit de casatorie mixta si nu stiu cum au procedat.
Păi și între mine și nevastă-mea e o căsătorie mixtă. Ea e ortodoxă, eu catolic. Nu ne-am certat niciodată din cauza asta. Secretul e foarte simplu: nu discutăm probleme religioase. Nu încercăm să demonstrăm cât de mult greșește celălalt fiind ortodox/catolic. Când ne rugăm în familie, folosim cu precădere rugăciuni comune: Tatăl nostru, Împărate Ceresc, Înger îngerașul meu sau, la masă, psalmul acela cu "Mânca-vor săracii și se vor sătura". Nu e greu, dacă există bunăvoință. Singura confesiune cu care am descoperit că nu se poate comunica este cea adventistă. Desigur, e mult mai bine când cei doi au aceeași confesiune, dar asta nu este o condiție nici necesară, nici suficientă pentru o căsnicie fericită.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote