View Single Post
  #177  
Vechi 30.03.2011, 20:40:30
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nutucu, noi am invatat in Facultate ca teologia romano catolica sustine ca harul este o gratie creata si ca prefacerea darurilor ar avea loc la invocarea cuvintelor de instituire a Tainei Euharistiei: "Luati mancati..." Putem discuta aceste lucruri pe un alt topic, aici e vorba de participarea crestinului intr-o biserica romano catolica.

Am spus si ma repet, daca as fi pus in situatia sa ma aflu intr-o tara in care nu am in apropiere o biserica, nu as sta acasa duminica, as merge si m-as ruga in acel lacas de cult catolic. Ar fi darul meu in ziua aceea catre Dumnezeu. Nu cred ca Dumnezeu va refuza acest dar.
Intr-adevar, s-a deviat discutia. |Totusi vreau sa mentionez ca inainte de "Luati si mincati..." la noi se spune ceea ce am spus mai sus, adica se invoca Duhul Sfint. Pe de alta parte, si eu, ca si catolica, atunci cind nu am avut biserica catolica in apropiere, nu am ezitat sa intru intr-o biserica ortodoxa. Pentru ca atunci cind merg la biserica ma straduiesc sa ma intilnesc cu Dumnezeu si nu sa analizez pictura, muzica sau vecinii din jur.
Reply With Quote