View Single Post
  #75  
Vechi 14.02.2019, 17:36:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iti amintesti ca am mai discutat acum cateva luni, dar nu-ti mai amintesti ca ti-am aratat negru pe alb ca astea sunt niste falsuri, este o mitologie inventata, nu e aproape nimic adevarat. Uite aici am discutat: https://www.crestinortodox.ro/forum/...0&postcount=22
Cea mai ilar exemplu este despre trimurti, trinitatea hindusa, care pare abia la 300 de ani dupa Hristos, cristalizandu-se pana in 1200 dupa Hristos.
Am dat in acel mesaj si cateva exemple clare, mitologia nordica si lusitana, unde nu e vorba de nimic de genul asta.

Daca nu stii, aceste falsuri apar in sec. XIX, intr-o carte impotriva crestinismului. N-a avut niciun succes, a fost redescoperita odata cu Zeitgeist, cei ce au facut documentarul (adepti new-age declarati) preluand informatiiel false din acea carte. Nu te mai baza pe o minciuna, daca vrei, bineinteles.
Bine ca eu ma bazez pe minciuni....Istoria religiilor este o minciună....Tu vrei cumva sa ajungi la ideea că ortodoxia ,respectiv creștinismul,este doar adevăr revelat si ca toate celelalte sunt înșelăciune sau copii nereușite ale adevărului revelat din creștinism....Păi tocmai asta este minciuna si pe acest fals adevăr te bazezi tu.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 14.02.2019 at 17:40:59.
Reply With Quote