View Single Post
  #19  
Vechi 15.05.2022, 22:05:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Acum ca zici da, si eu ma obinsuisem sa aud cantat Tatal Nostru la parohia de langa casa parintilor mei dar aici, in Bucuresti langa cea de langa casa mea doar se spune, nu se canta. Bine, recunosc ca eu nu am dat mare importanta la lucrurile astea, mi se pare ca altele mai de suflet sunt mai importante.
În unele locuri se cântă Tatăl Nostru pentru a face pe plac corului și mirenilor, pe mine mă deranjează pentru că o consider o inovație, adică dacă Hristos a rostit nu a cântat Tatăl Nostru cine sunt aceia să facă ei ceva suplimentar ?
Cum ar fi să se cânte și Crezul ?

Iar pe ansamblu mă deranjează că e o brambureală, adică Liturghia ar trebui să înceapă în tot orașul la o anumită oră nu în unele la 9 30 în altele la 10, când unii sunt la crez alții sunt abia la Evanghelie, nu mi se pare corect.
Împrăștierea nu aduce nimic bun în Biserică.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Si da, ai dreptate ca trebuie incercat. Pana nu incerci nu ai de unde sa stii.
Păi nu mai ai ce pierde s-ar putea pe viitor să nici nu mai fie așa mulți duhovnici.
Pe duhovnicii anilor 90 i-a încercat prigoana regimului în anii 70-80, dar pe cei hirotoniți după 2022 nu cred că au mari încercări din care să iasă mai lămuriți în credință.

S-ar putea ca epoca de aur a râvnei pentru Biserică să fi apus în anii 2007-2010, de atunci să fie o scădere de fapt chiar dacă s-au mai construit în unele locuri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote