View Single Post
  #13  
Vechi 31.07.2022, 14:59:23
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi da, dar ca să compari ar trebui să mergi vreo 5-10 ani pe la mănăstirile din țară din mai multe regiuni istorice și abia apoi să vezi dacă mai e sentimentul de unic, pe Oașa îi ajută și peisajele din Apuseni și de pe muntele Șureanu știu treaba asta, e clar că o mănăstire lipită de oraș cum e mănăstirea Antim sau Radu Vodă în București nu are atuul izolării și al situării colinare.

Dacă ajungi prima dată să observi mediul monahal de la Oașa e normal că o să ți se pară aceea cea mai cea mănăstire, că te-ai formatat mental doar pe una.
Inteleg ce zici si are sens dar se limiteaza un pic la niste aspecte mai superficiale ( iarta-ma nu stiu cum altfel sa le numesc, nu ma pricep la vorbe prea bine)
Cu siguranta ajuta peisajele sau bunavointa obstii dar nu cred ca se limiteaza la asta. Cred, de fapt simt ( a crede tine mai mult de rational) ca e un har care lucreaza acolo in lucrarea asta pe care o fac ei. Poate ma insel.
Prin a spune cat de fain e la Oasa nu spun nici o secunda ca il alta parte nu e bine si frumos ci doar ca in anumite momente poate ca Oasa e mai potrivita. Nu poti sa fii in sufletul omului sa stii ce simte. Nu e vorba doar de setare mentala.
O sa merg daca reusesc si la Putna apropo ( mi-a vorbit o fata din Moldova despre niste lucruri faine pe care le fac acolo )

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am auzit din mai multe părți chestia asta că glumitul cu fetele, micul schimb de zâmbete i-a făcut pe unii să se îndrăgostească și să plece din mănăstire, e adevărat că am auzit că ar fi fost începători, poate erau doar aspiranți la călugărie fără să se fi citit vreo slujbă de tundere în monahism pe capul lor.
Și la Oașa și Găbud sunt cele mai multe fete în mai multe tabere, deci nu e doar odată ca la Putna.

Nu e ok treaba asta pt principiile călugărești interacțiunea prea mare cu fetele și femeile.
Nu te contrazic. Or fi . Eu personal nu am auzit si nici nu am vazut glume de acest gen care sa duca la astfel de lucruri nici macar cu Fratii sau ajutoarele de acolo dar mai ales cu calugarii. Dimpotriva am sesizat la majoritatea un respect venit de la sine si chiar insotit de o igrijorare pe alocuri sa nu faci sau sa zici ceva ce poate parea necuvenit.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am văzut poze în care erau la un loc stăteau pe iarbă lângă părintele Teofil și ascultau ce le spunea.
Asta cred ca a fost dupa 2005 incolo dar e posbil sa ma insel. Eu am auzit chiar de la Oasa ca la inceput au fost tabere separate.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până la urmă la mănăstire nu te duci să te simți bine, ci să te despătimești ori asta e inconfortabil mereu pt că zgândăre câte ceva în interior.
Bineinteles ca te lupti cu ganduri si patimi si acolo, nu se pune problema ca e totul secunda de secunda o liniste si bucurie nesfarsita. Si da, zgandare uneori la interior si tocmai de aia e inconfortabil dar iti asumi si asta cand mergi acolo tu/eu ca om din lume.
Dar tocmai pentru ca acolo e locul optim pentru a-ti da startul sa te lupti cu aceste lucruri, sau sa inveti sa o faci, sau sa iti gasesti linistea zic ca multi se simt bine. Altfel nu ar reveni mereu sau nu ar sta acolo. Este ca o gura de aer.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În fine, ne folosim cu discernământ de ce avem la îndemână pt sporirea duhovnicească.
De acord.
Iertare, te rog, daca m-am contrazis cu tine cumva. A decurs discutia de la intrebarea initiala de a "povesti eu cum a fost" si apoi de la observatiile tale si ale mele. Chiar ma gandeam daca sa raspund public ( adica la topic aici ) sau nu.

Important e sa intarim in credinta! Doamne ajuta!

PS: Totusi, revenind la titlul inital al acestui topic daca stiti. aflati ceva biserici de mir unde se canta psaltica, va rog sa impartasiti si aici!
Reply With Quote