View Single Post
  #16  
Vechi 01.08.2022, 08:04:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Crezi ca recolta de la manastire are alt termen de recoltare decat toate lelelalte din judet sau ca manastirea plateste mai mult? Sau cei plecati la munca peste hotare se intorc sa faca "voluntariat" la Oasa?
Păi tu ai spus că au nevoie de forță de muncă, nu eu, eu cred că se dădeau ascultări între ușoare și medii ca dificultate și dacă nu puteai face ceva te schimbai sau nu te opinteai, așa și mâncarea și cazarea e asigurată, se mai consumă și electricitate plus apă, deci există o compensație în toate.
Ascultările la masă mi se păreau de bun simț, adică dacă tot sunt atâția măcar gătitul și pusul mesei să fie făcut de către cei din tabără.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu poti pricepe ca o manastire ortodoxa are reguli proprii?
In afara manastirii civilii pot face ce vor ei, inauntru insa nimeni nu. Daca respecti regulile interne (duhovnicesti) esti binevenit, daca nu, DRUM BUN!Ce a rezolvat tactul monahilor daca fata a plecat? Ca tu dai cu gura doar pe femei cand fata sfideaza pe toti din jur fumand?
Păi atunci scrie frate pe afișul taberei ne rezervăm dreptul de a tria șamd, au mai fost alții care au fumat (evident nu fumau în spațiu închis sau lipiți de Biserică ci pe afară pe câmp), dar nu s-a certat nimeni cu ei și au rămas, oricum tabăra e scurtă și unii stau și mai puțin, se poate face răbdare cu unii dintre ei și li se arată o primire călduroasă, altfel poate se îndepărtează dacă sunt luați prea tare.

Problema ar fi că și unii mireni fac ordine în mănăstire fără să fie călugări, sau poate fac un exces de zel mai mare fără să-i pună nimeni sau să le dea abilitatea asta, doar pt că sunt mai vechi pe acolo.

Dacă ar putea cineva să se lase de fumat, crezi că nu s-ar lăsa, crezi că le e ușor să lase ?


E începutul postului nu vreau să mă mai răspândesc și nicidecum să mă cert.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote