View Single Post
  #16  
Vechi 16.06.2009, 12:06:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4] Ar fi multe de spus despre acest Sfânt minunat! Dar cuvintele omenești sunt puține și nu pot exprima înălțimea virtuților și sfințeniei atinse prin multa sa nevoință și dăruire lui Dumnezeu. Pe mine m-a uimit încă de când i-am citit prima dată viața… am plâns ca un copil… Îmi aduc aminte cum în urmă cu 6 ani eram în anul III la Seminar și am văzut la un coleg al meu mai mare cartea cu Viața Sf.Nectarie. I-am cerut cartea sa o pot citi si eu… am plans mult de tot în acea seara… căci nu am lasat cartea din mână, până nu am citit-o pe toată… Și atunci l-am rugat pe Sf.Nectarie să mă invrednicească și pe mine să am o icoană cu Dânsul. După 2 zile aveam această icoană. I-am multumit Sf.Nectarie căci si Acatistul său îl gasisem… Eram atât de fericit!!! Din acea zi Sf.Nectarie a fost PRIETENUL meu „de toate zilele”. Orice gând mi-l îndrept către acest Sfânt MINUNAT! Mă rog mult acestui sfânt… Primul meu gând, prima bucurie, prima multumire, tot îi dăruiesc lui. [/SIZE]
[SIZE=4]Ceea ce m-a uimit cel mai mult este că Sfântul răspunde imediat la rugăciune! Nici nu apucam să rostesc un cuvânt că Sf.Nectarie îmi și răspundea imediat… Un gând mi-a fost cândva către Sfântul Nectarie: „Sfinte al meu, Nectarie, Sfintele tale moaște sunt împărțite în toată lumea, peste tot, chiar și în casele oamenilor… Te rog frumos să mă învrednicești și pe mine păcătosul să am doar o bucățică mică cât un vârf de ac din sfintele tale moaște.. îmi doresc atât de mult… Te iubesc atât de mult Sfinte al meu…” și cu acest gând am rămas mai bine de paru ani, când la împlinirea vârstei de 22 ani, am primit de la părintele duhovnic, o particică din Sf.moaște ale Sf.meu Nectarie, mai mare decaât un vârf de ac… Bucuria aceea de când am primit sf.moaște, o am și acum vie in inima și in sufletul meu. Mi-a spus parintele sa le pun la crucea de la gat. Crucea mea fiind de lemn, am facut un locusor pt a aseza sf.moaste acolo. Si astazi port cu grija si cu frica dar cu mare dragoste Sf.Moaste la piptul meu, aproape de inima, unde este Sfantul meu drag! [/SIZE]
[SIZE=4]Nu am cuvinte de lauda, sau sa imi exprim bucuria ce o am de la Sfantul Nectarie si pentru Sf.Nectarie. M-a invrednicit Sfantul sa ajung de doua ori in Eghina, sa ma inchin Sf.Sale moaste si sa ma asez cu frica si bucurie, cu mari emotii pe patul unde Sfantul isi odihnea nevoitorul trup. [/SIZE]
[SIZE=4]Dar Sfantul Nectarie este pentru mine nu numai un prieten, ci si “mama si tata”, “frate si sora”, nu am cuvinte sa imi exprim cum il simt pe Sfantul Nectarie, desi ma necajesc tare cand gresesc si pacatuiesc… ma simt atat de vinovat… Dar Sf.Nectarie nu m-a parasit niciodata si am simtit cum m-a iertat si ma iarta! Simt cum imi da curaj in viata si in fapte sa urmez poruncilor Domnului Hristos![/SIZE]
[SIZE=4]Raman mut in fata multor minuni prin care am trecut atat eu personal cat si cu parintii impreuna, salvandu-ne din mari necazuri si probleme familiare, dar si de sanatate si multe alte nevoi. Toti cei ce luau contact cu mine aflau de Sfantul Necatarie si de cat de mult il iubesc… incat am fost numit de catre multi “copilul Sf.Nectarie”. Acasa am pus peste tot icoane si fotografii cu Sfantul… Pe toti cei ce sunt in nevoi si deznadajduiti si imi cer ajutorul, ii indemn sa se roage acestui minunat Sfant. Si nu putini au fost aceia, caci reveneau la mine cu multumirea ca Sfantul Nectarie i-a ajutat in nevoile lor. Si ei mai departe spuneau altora cat de mult i-a ajutat pe ei Sf.Nectarie “descoperit” la mine… Pe mine ma umplea de bucurie ca sfantul se facea cunoscut tot mai mult si minunile cresteau.. si oamenii se intareau in credinta in Dumnezeu si aveau mare dragoste de Sfintele Slujbe!!![/SIZE]
[SIZE=4] Astfel se implinea cuvantul care zice ca “minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai, Dumnezeul lui Israel”![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]


Geo ,de unde pot lua si eu o icoana cu Sf.Ierarh Nectarie?Tare mult mi-as dori si eu.
Reply With Quote