View Single Post
  #501  
Vechi 13.08.2012, 10:40:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salut Eugen,

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Pamant plat!!!! Daca nu vreti sa studiati paradigma stiintifica actuala... macar priviti la luna si veti vedea in semiluna forma sferia ca planetei Pamant. Rusine celor ce inca sustin elucbratiile atat stiintifice cat si teologice ale pamantului plat. "Smintelile trebuie sa vina dar vai de cel prin care vine sminteala".
Ești sigur că forma Pămîntului se vede pe suprafața Lunii?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Imi e "teama" sa va indemn sa studiati dispozitivele GPS... imi este "teama" sa va indemn sa studiati efectul geodetic sau efectul frame-dragging.
Poate vrei să spui dispozitivele PPS. :) Ce-i așa interesant la ele, ce demonstrează?

Efectul frame-dragging și teoria relativității rămîn valabile în modeul PP.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
"The experiment, launched in 2004, used four ultra-precise gyroscopes to measure the hypothesized geodetic effect, the warping of space and time around a gravitational body, and frame-dragging, the amount a spinning object pulls space and time with it as it rotates.
GP-B determined both effects with unprecedented precision"
http://www.nasa.gov/mission_pages/gpb/gpb_results.html

Site-ul oficial al universitatii Stanford:
http://einstein.stanford.edu/SPACETIME/spacetime4.html
"Many of nature's deepest mysteries come in threes. Why does space have three spatial dimensions (ones that we can see, anyway)? Why are there three fundamental dimensions in physics (mass M, length L and time T)? Why three fundamental constants in nature (Newton's gravitational constant G, the speed of light c and Planck's constant h)? Why three generations of fundamental particles in the standard model (e.g. the up/down, charm/strange and top/bottom quarks)? Why do black holes have only three properties—mass, charge and spin?"
De precizat că oranizații de genul NASA nu sînt surse credibile pentru mulți oameni, inclusiv pentru mine.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Asadar sa luam aminte! Spor la studiu adecvat atat stiintific cat si teologic caci...
"20. Vai de cei ce zic răului bine și binelui rău; care numesc lumina întuneric și întunericul lumină; care socotesc amarul dulce și dulcele amar!
21. Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!" Isaia 5,20.
1 Corinteni 8, 2

Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

P.S. Iertati-mi tonul mai aprig... dar trebuie sa ne "trezim" din ingnoranta intelectuala: teologica, teopraxica, teognostica, stiintifica, filozofica...
Deocamdată nu sînt sigur că modelul PP este cel adevărat. Încă aștept să mi se demonstreze cu probe care nu provin de pe saiturile NASA și fără imagini artificiale că Pămîntul este de fapt un geoid.

Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.