View Single Post
  #26  
Vechi 12.05.2010, 20:16:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Voi sa ma iertati pe mine, caci nu vreau sa intristez pe nimeni.
Nicidecum nu vreau sa ma aflu vreodata luptand impotriva preotilor, si nu doresc sa-i osandesc. In prima mea postare ma refeream la noi toti, mahnindu-ma la gandul ca atunci cand ajungem sa vorbim de bani cand vorbim de Sfanta Taina a Cununiei, uitand ca harul care se pogoara este in dar, suntem departe de intelegerea ei in duhul cuvintelor Mantuitorului.

Din nefericire am fost in ultima vreme in pozitia de a vedea ce "tarife" se cer la inmormantari unor crestini in parohia mea. Nu vorbesc de unii care nu merg la Biserica, ci de crestini autentici. Nu vreau sa comentez prea mult pe subiectul asta, nu ma aflu eu judecatorul preotilor, are cine sa-i judece, ca si pe mine de altfel. Sunt doar mahnit in fata realitatii.

Credeti-ma ca am cunoscut colegi care erau preoti in parohii de cateva familii, care munceau cu ziua prin vecini ca sa poata achita taxele parohiei. Stiu situatia perfect, dar si voi stiti ca si mine ca nu despre ei vorbim aici.

In fine... as vrea sa ma vad pe mine - ca si pe toti ceilalti din jur, preoti sau nu - mai preocupati sa dea ceea ce au primit gratis, de la Hristos, gandindu-se ulterior la cat vor lua.

Eu despre har vorbesc aici, caci el este gratis, de la Hristos, si starea materiala a niciunui preot nu are voie sa-l opreasca pe acesta sa-l impartaseasca la fel de gratis.

Din nou iertati-ma daca v-am pricinuit vreo suparare.
Hristos S-a inaltat!
La predica de astazi am auzit ca maaare fapta buna isi face omul care inmormanteaza o persoana pe care nu are cine sa o ingroape, pentru ca nici pe Iisus Hristos nu a avut cine sa-L ingroape, decat un om drept, Iosif din Arimeteea. Spunea parintele ca se intampla sa auzim la stiri de oameni care mor in blocuri si nu are cine sa ii ingroape. Dar in blocul acela nu sunt crestini oare? oare nu pot pune ei mana de la mana sa ii cumpere un sicriu, sa ii faca o coliva?
Cand mai vezi asemenea cazuri precum cele relatate, nu mai sta mahnit, ci da o mana de ajutor celui in nevoie! Rupe din putinul tau si da-i-l lui pentru inmormantare! lasa-i pe altii, ca nu avem putere decat asupra noastra!
O zi minunata sa iti fie Inaltarea Domnului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote