View Single Post
  #144  
Vechi 19.03.2013, 23:14:10
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit

Sa stiti doamna Dobrin ca nici eu nu inteleg acest comportament... "prefer sa mor de foame decat sa spal wc-uri sau vase prin restaurante."

Asta e chestie de moft si sa faci asa ceva intr-o lume in care lumea moare de foame mi se pare foarte naiv! Eu ii admir pe oamenii carora nu le este rusine de cine sunt si ce lucreaza! Si eu am vrut sa ma angajez ca impartitoare de ziare si reviste pe la cutiile postale si inca astept raspuns.

M-am mirat cate locuri sunt libere si cate cereri sunt pt. astfel de posturi. Eu traiesc intr-un bloc plin de turci si polonezi si va dati seama, cum sa se "injoseasca" ei la asemenea job? Nu, nu, daca nu li se ofera pozitia de primar al orasului, mai bine sa moara de foame!

Lumea devine din ce in ce mai axata si mai nebuna dupa bani... mama si tata, oameni foarte realizati si de obicei cu multi bani, imi zic la un moment dat: ne asteptam ca viitorul tau sot sa iti ofere la fel de mult cat ti-am oferit noi. Si le-am raspuns: dragilor, ma cunoasteti. Nu am fost si nu voi fi in viata mea o persoana materialista care sa ceara mai mult decat are nevoie. Stiti ca va iubesc si va apreciez pentru sprijinul moral si iubirea care mi-ati dat-o si in niciun caz pentru banii vostri. De la viitorul meu sot nu voi avea aceasta pretentie, deoarece nu imi doresc asa ceva. Sa nu credeti ca nu apreciez toate luxurile care mi le-ati oferit, dar daca ar fi, as alege sa va am pe voi asa cum sunteti, cu inimile voastre enorme si n-am decat sa merg rupta si fara nimic in picioare.

Ce sa mai zic ca au ramas muti si s-au induiosat? Ai mei au multe certuri din cauza banilor si ma intristeaza asa de rau chestia asta... Domnul ne-a dat asa de multe si tot e loc de plangere... nu ii pot intelege pe ai mei la chestia asta. Vreau ca in viitoarea mea familie prioritatile sa fie altfel si sa nu crestem lipiti si controlati de bani. Sunt de acord ca iubirea trece prin stomac, dar cu credinta si putina vointa te poti descurca foarte bine! Trebuie doar putina incredere in Domnul... nu iti trebuie kg de aur si nici palate sa fii fericit... ma bucur ca mi-a fost daruit sa vad frumusetea in lucrurile simple, mici si niciodata in bani...

Ma credeti ca pe drumul acasa de la scoala stau cateva momente in loc sa admir ce natura, ce frumusete a lasat Dumnezeu pe pamant? Si mai tarziu am realizat ca niciun lucru material nu mi-a oferit o asa fericire...
Reply With Quote