View Single Post
  #44  
Vechi 26.08.2011, 02:32:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu te-am mai intrebat si data trecuta, de unde iti dai seama ca acela e fariseu? Pentru asta trebuie sa stai sa-l urmaresti sa vezi ce face sa-i numeri greselile sau pacatele si sa vezi daca ce arata in exterior nu e la fel cu ce face. Daca vedem ca a mancat putin carne in post ne spunem in gand, uite ce fariseu, eu tin post si el nu tine. Apoi daca are o divergenta cu cineva, spunem, uite el se cearta, nu are dragoste, nu e ca mine de exemplu care trebuie sa-l judec.
Mie mi se pare ca dimpotriva, cel care face asta e fariseu, nu despre cel ce zice. Si judecarea aproapelui nu e cumva pacat mai mare decat ce face un fariseu? Nu e mai bine sa ne urmarim pacatele noastre si mai putin pe ale fariseilor? Acelasi raspuns si pentru MariS.
Frate Catalin, ai dreptate, dar...
Vedem o persoana, care se arata f evlavioasa, se roaga, se inchina, se imbraca f corect, merge la biserica, etc, dar atunci cand se adreseaza semenilor, e plina de superioritate, jigneste in mod repetat, nu tine cont de suferinta aproapelui, etc. Nu trebuie sa contabilizezi prea mult, ca sa-ti dai seama de neconcordanta dintre gesturi si vorbe.
Si daca se manifesta in felul acesta fata de tine, incerci sa ierti, odata, de doua ori, de multe ori; dar cand este nemiloasa cu aproapele tau aflat in suferinta, ierti odata, de doua ori, apoi te faci sabie.
Vom da seama nu numai de cele facute, ci s1 de cele pe care le-am fi putut face, dar nu le-am facut.
Reply With Quote