Subiect: Cum sa ma rog?
View Single Post
  #20  
Vechi 19.05.2012, 23:35:42
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Buna , as vrea niste sfaturi in legatura cu rugaciunea , seara in special ma rog , si de multe ori pare ca ma rog mai mult formal sau asa simt eu spun rugaciunile principale:Tatal nostru , imparate ceresc cuvine -se cu adevarat , dar parca nu e de ajuns , nu simt , comunicarea indeajunsa cu Dumnezeu, uneori ma simt sec , de parca nici nu m-as fi rugat , simt ca Dumnezeu nici nu ma asculta .Mai citesc cateodata din Psaltire si sunt psalmi foarte frumosi , dar sunt unii in care il rogi pe Dumnezeu , sa-i nimiceasca pe dusmanii tai ,un lucru contradictoriu cu crestinismul , si asa nici Psaltirea nu ma prea satisface.Am citit de curand o carte despre pustnicii nevazuti ai Athosului , si m-am minunat de puterea de concentrare la rugaciune, si de rugaciunea neincetata a acelor oameni sfinti , ceea ce cred ca eu nu voi putea ajunge niciodata , la macar o sutime cat ei , in practicarea rugaciunii

Ce rugaciuni sa spun , si cum sa ma rog, ceva sfaturi? Multumesc
Buna!

Imi dau si eu cu parerea, sper sa iti fie de ajutor ...:)
Pot sa iti spun cum si cand ma rog eu....

In Bibile, referitor la intrebarea ta, am gasit ca raspuns rugaciunea Tatal Nostru si sfatul lui Iisus de a nu insira cuvinte multe si fara sens. Prin urmare, eu incerc sa spun ceea ce gandesc. Cum insa nu sunt o vorbitoare talentata, folosesc parti din rugaciuni pe care le-am invatat cand eram mai mica (insa nu ma folosesc neaparat in fiecare zi aceleasi parti).

Ma rog cu siguranta dimineata si seara:
-Dimineata Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca mi-a daruit odihna si pentru ca imi ofera inca o zi si Il rog sa imi trimita Duhul Sau sa ma calauzeasca astfel incat sa fac voia Sa. Sa ma fereasca de la a pacatui si sa ma invete astfel incat sa cresc pe plan spiritual. Sa imi deschida mintea si inima ca sa vad nevoile celor din jurul meu si sa le raspund cu dragoste. Sa ma pazeasca de a spune sau a face lucruri prin care as lua numele Sau in desert. Sa ma apere de toate relele (de exempul, daca trebuiea sa conduc masina, Il rog sa o conduca El) si sa aiba grija de toate nevoile mele si de sanatatea mea.
- Seara Ii multumesc pentru lucrurile in care am simtit ajutorul Lui in ziua respectiva (de exemplu: ca nu am facut accident; ca am reusit sa nu ma enervez sau sa raspund urat atunci cand am fost provocata; ca mi-a trecut rapid durerea de cap, etc.) si Il rog sa imi ierte pacatele (si mentionez nominal fiecare pacat pe care mi-l amintesc) si sa ma ajute sa nu le mai fac. Il mai rog sa imi ierte si pacatele pe care le-am facut fara sa constientizez acest lucru si sa ma ajute sa cresc spiritual astfel incat sa nu mai pacatuiesc. Il mai rog sa imi dea somn cu pace si netulburat.
- In afara de aceste lucruri pentru care ma rog in fiecare zi, ma mai rog in timpul zilei, sau chiar ca un adaos la rugaciunea de dimineata sau de seara, pentru prieteni si familie, sefi si colegi de servici, si alte cunostinte - pentru fiecare, nominal, in functie de nevoile pe care acestia le au la un moment dat. Ma mai rog cand am o problema pe care stiu ca numai daca ma las condusa de Duhul lui Dumnezeu o pot rezolva pe placul Sau - cum ar fi atunci cand simt impulsul de a pacatui. Si ma mai rog cand am nevoie de ceva material sau de sanatate etc. Practic, incerc sa depind in totalitate de Dumnezeu (chiar daca sunt o persoana care are o incredere in sine foarte dezvoltata). Incerc sa renunt la "eu" si sa fac voia Lui. Si ma rog si pentru asta.

Nu stiu daca te ajuta exemplele date de mine. Ideea e ca, nespunand poezii pe de rost, ci rugandu-ma pentru lucruri care ma preocupa, imi e usor sa ma concentrez si ... mie mi se pare ca e .... aproape ca si cum ai vorbi cu un prieten. Unul important ce ii drept!
Reply With Quote