Subiect: LAZAREV
View Single Post
  #102  
Vechi 06.06.2014, 15:53:59
eusebiud eusebiud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2014
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
de la o ruda de-a mea care a citit putin din Lazarev dar are gandirea lui, am auzit ceva si doresc sa va impartasesc si, totodata, sa comentez:
daca eu [adica el] merg pe strada si fur de la cineva 500ron, dar acela, la randul lui, luase prin mijloace murdare de la altcineva acesti bani, eu [adica el] nu am facut pacat deoarece prin aceasta actiune am facut o echilibrare

Deci aceasta persoana nu considera ca a pacatuit in momentul in care fura. Ci mai pacatuieste justificandu-si pacatul.
Chiar Lazarev, declarandu-se ortodox, inseamna ca si cele 10 porunci le are, deci si : "Sa nu furi.", deci, conform acestei porunci, a fura este pacat, fara nici o forma de toleranta.

Adica, daca furi o paine dupa 10 zile de nemancare, este pacat mai mic, iar daca furi bani pentru a pleca in excursie este pacat mai mare, dar toate sunt pacate si, implicit, ar trebui urmate, cel putin, de pocainta, daca nu si de intoarcere. Iar persoanei respective ii lipseste si pocainta, dar sa se mai intoarca si sa nu mai fure ! Deci aceasta gandire o da Lazarev.

Nu ti se pare destul de ciudat ca sa ajungi la un moment dat sa faci referire de mai multe ori la Lazarev decat la Dumnezeu si la Domnul nostru Iisus Hristos si la Preasfanta si Preacurata lui Maica, Mama noastra, a tuturor? Deoarece aceasta am observat la persoanele care il venereaza pe Lazarev : "Lazarev a spus...", "...am citit in Lazarev...", "da, asa spune si Lazarev...", "pentru ca Lazarev..."...

Doamne ajuta!
Isus a venit sa împlinească Legea și a redus-o la 2porunci esențiale, de care noi nu ținem seama. Lazarev vorbește pe înțelesul oricui, cu exemple, de ce trebuie sa iubim pe Dumnezeu. E simplu. Dă-ți voie.
Reply With Quote