View Single Post
  #10  
Vechi 10.04.2015, 22:27:05
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Prietene abaaab...!

Oare în funcție de numărul versetelor resimțim concret (ontologic) și evaluăm importanța covârșitoare a unui fapt Dumnezeiesc săvârșit pentru mântuirea oamenilor?
Pe de altă parte, permite-mi să îți reamintesc că Praznicul Pogorârii Domnului la Iad este crucial (și) prin locul lui în viața Bisericii, în dinamica vieții noastre.
Așadar, din nou, nu prin lungimea, scurtimea ori numărul versetelor care, după erminia ta, l-ar sugera ori chiar justifica, chipurile. Livresc, așa, ca la docți (era să zic morți). Praznicul e semnificativ și de-a dreptul crucial în viața creștinilor prin puterea lui! - la care participăm sau nu, din care ne adăpăm sau nu.
Praznicul nu e întâmplare pământească, prietene. Nu e chef! Nu-i nici bairam, nici tocmeală între creiere și gâtlejuri muritoare. E sărbătoare, e nuntire între Cer și pământ, e deschidere mare. Cei care oficiază, în taină, sunt Sfinții din Ceruri; iar noi tânjim la ei și la Lumina lor, cu zdrobire, atâta câtă putem, din mocirla patimilor care ne înlănțuie. Ne silim la co-participare, ne dăruim întru Viață, nădăjduind că așa vom fi miluiți.

*

Viața și moartea omului, cred eu (și să fiu iertat de mărturisire), nu încep și nu se rezumă la versetele unei cărți, fie aceasta chiar Sfânta Scriptură. În ciuda faptului că Scriptura, credem noi creștinii, ne oferă Vestea Bună.
Scriptura ne însemnează. Ne este dată nouă spre aducere aminte, spre învățătură, spre dovadă de netăgăduit a Marii Iubiri a Domnului pentru noi; ne e Legământ, ne este și reper, ne e ghid și ne e cârjă, dacă vrei, la drum spre Înviere; și, încă, poate că uneori, în clipele de seninătate frumoasă a meditației și contemplației ne este cer aprins, ne e tărie.... Sau ne este mustrare și scară la iad...
Dar nu ne este nici viață, nici moarte. Noi suntem (alegerea între) viață și moarte! Noi oamenii, în căutarea lui Dumnezeu, fiecare și împreună. Noi, în această înfruntare tainică dintre întuneric și lumină, în Palma lui Dumnezeu.

Last edited by Ioan_Cezar; 11.04.2015 at 02:36:53.
Reply With Quote