View Single Post
  #7  
Vechi 22.10.2006, 17:32:57
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ierom_petru
5. Ramane neclar o chestie: tinerii ar trebui sa se impartaseasca si in acelsi timp sa aiba relatii unul cu altul in aceesi zi, ceea ce este iarasi interzis.
Parinte, eu nu stiu sa scrie undeva ca tinerii TREBUIE sa aiba relatii trupesti din ziua cand se cununa. Eu cred ca daca s-au infranat pana atunci, mai pot sa reziste inca 3 zile, astfel putand sa se impartaseasca in ziua cand se cununa. E intr-un fel iubirea de Hristos pusa in balanta cu iubirea trupeasca. Cred ca se poate inca putina infranare, nu?! Asa vad acum, va anunt daca la fel simt si in ziua cununiei (daca va avea loc vreodata). :rolleyes:

Cred ca Clausemi spunea ca ne putem cununa oricand gandindu-se la niste crestini practicanti, care respecta posturile si care chiar daca s-ar cununa in timpul postului ar putea sa traiasca in infranare pana la terminarea perioadei de post. Numai ca o astfel de nunta se poate oficia intre crestini ortodocsi practicanti, care ar intelege de ce se mananca de post, de ce nu e muzica, etc. Cum in ziua de azi sunt putini ortodocsi autentici, Biserica a cerut sa se oficieze slujba in afara zilelor de post. Totusi, cred ca daca ar fi motive intemeiate (de exemplu, plecarea unor tineri in scurt timp in strainatate, tocmai au aflat la inceputul Postului ca vor pleca si plecarea e fixata inainte de terminarea postului; erau decisi sa se cunune dupa post, dar acum ar dori sa plece cununati, fiindca se mai intorc in tara dupa un an), episcopul poate sa dea dezlegare si pt o nunta in post. Evident e valabil numai pt persoane care traiesc cu adevarat Ortodoxia si sunt in cazuri limita, deci nu va ingramaditi la dezlegari. :D

Elena
Reply With Quote