View Single Post
  #13  
Vechi 30.05.2015, 15:27:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea - multumesc pentru lamuriri.

Daca este asa cum spui, cu programul de lucru la care s-a ajuns, atunci nu ma mir ca lumea vrea sa fie deschise magazinele duminica.

Dar mai am o intrebare in contextul asta - daca parintii ies asa tarziu de la lucru, ce se intampla cu copiii? Gradinitele cum lucreaza? Pana la 18-19:00h?
Ce se intampla cu elevii dupa orele de scoala?

Deci tot la vorba mea se ajunge, acolo, la programul din timpul saptamanii trebuie umblat.

Am sa te contrazic totusi la o treaba: partea aia cu pauza de pranz nu stiu daca este mediteraneana.
Am sa-ti spun ceva: nemtii sunt cei mai tari in programul asta.
Stiu asta de cand erau in tara, mai ales la sate nemtii (sasi, svabi etc.), care aveau biserica si la ora 12:00 batea clopotul.
Nimeni nu mai misca, toti era la masa.
Imi aduc aminte ca era asa in sat la bunicii si matusile mele. Imi spuneau mereu cand eram la ei in vacanta, ca la ora 12:00 nu mai am ce cauta la alti copii, sa vin acasa.
Mai batea clopotul si seara la ora 20:00.

Aici, in Germania, asa este si mie nu-mi place deloc: pauza de pranz.
Intre 12:00 si 13:00 nu gasesti pe nimeni la nici o firma.
Si bineinteles ca atunci programul se prelungeste cu o ora.
Eu prefer sa ies mai devreme si sa-mi vad de ale mele, sa mananc acasa, in familie, sa am timp pentru mine si treburile mele.
Ca la asta se mai adauga si drumul de la serviciu-acasa. Cine are masina e super, dar chiar si asa, tot se pierde destul timp.

Eu stiam inainte sa vin aici si ma bucuram, ca ei au program 9-17 si ca multi au program glisant. Adica au o fereastra fixa de timp in care trebuie sa fii la lucru, iar in rest iti orgranizezi ora de venire si plecare cum vrei, respectand bineinteles numarul de ore.
Unii au nevoie pentru dus copiii la scoala, sau nu se pot scula dimineata, altii dimpotriva.

Ei bine, cand am ajuns aici n-am auzit de nici o firma cu asa program.

Si totusi, revenind la oile, adica magazinele noastre, acestea din urma sunt deschise pana la 21:00 unele. Tot nu le ajunge la oameni?

Cu ceva ani in urma am lucrat in cadrul unui proiect la o firma in Elvetia (acolo am aflat eu si de programul de lucru glisant) si era o alta problema.
Acolo se inchideau magazinele si mai ales cele alimentare, la ora 18:00h.
Deci clar nu mai aveai cand sa cumperi, decat in pauza de masa eventual.
Mai era o zi (mi se pare joi) si sambata cand erau deschise mai mult magazinele. Cred ca erau zilele de targ de pe vremea bunicilor si strabunicilor nostri.

Intre timp s-a ajuns si la ei la program la magazine mai accesibil.

Da, micii intreprinzatori nu prea mai au sanse: nici comercianti si nici mestesugari.

Scria un mic interviu intr-un ziar cu un imigrant dintr-o tara africana: intrebat fiind ce nu-i place aici in oras, el a raspuns ca nu gaseste un croitor sa-si repare pantalonii. La el in tara sunt multi!
Si la noi in tara erau si croitori si cizmari si modiste si lacatusi si plapumari. Nu mai exista. De ce oare?
Eu trebuie sa ma car in tara cu pantalonii sa le repar fermoarele. Am vazut ca sunt unii care repara fermoare (nu cos, doar le repara partea mecanica). Aici n-am vazut.

Mi-ai trezit nostalgia cu covrigariile. Imi amintesc cu drag de cele unde se vindeau covrigi calzi (pe sfoara daca luai mai multi) si braga.
Azi sunt alte feluri de covrigi, dar bine ca mai sunt.
Mai erau chioscuri de gogosi, langosi, inghetata, sirop/suc.

Sigur ca le convine la toti sa aibe alte activitati mai banoase si mai interesante. Si totusi este pacat ca dispar.

@bluester - ba este o problema.
Cu apa ma refer ca vara nu ai de unde bea un strop de apa. Trebuie sa poti lua pe caldura o sticla de apa. Cismele nu mai exista demult. Ma rog, restul se presupune ca iti iei in timpul saptamanii, dar se intampla cate o pana, musafiri neanuntati, copii mici, sau vrei sa faci o prajitura ceva, ti se mai face pofta de o ciocolata sau o ceva dulce.
Nu ai de unde... Un chiosc nu strica totusi.
Bine la noi era extrema cealalta: chisocuri la fiecare pas.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 30.05.2015 at 15:33:07.
Reply With Quote