View Single Post
  #8  
Vechi 07.04.2010, 20:11:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lucrurile nu sunt asa de simple.
Ebionitii care considerau ca sacrificiul animal si cultul singelui era un adaos mincinos la VT, un fals, au facut dintotdeauna impartasania cu APA ! ! ! si au considerat impreuna cu Iacob Apostolul cel Drept a lui Hristos ca Mintuitorul a venit sa desfiinteze acest sacrificu animal asa cum de altfel a si facut-o!

Ca urmare Iacob si altii care au ramas in Ierusalim si urmau cu sfintenie reguile iudaice, circumcizia, regulile kosher-ului si altele se impartaseau cu apa conform scripturii despre Iisus a ebionitilor(Panarion 30.16.5), "Am venit sa distrug sacrificiile"

Cele de mai sus sunt in asentimentul crestinilor deoarece absolut toate sunt in spiritul exclusiv al Sf Pavel care de unul singur fara paostoli a instaurat Impartasania cu VIN si piine nu apa si piine asa cum ar fi trebuit sa fie conform ideii de eliminare a sacrificiului de SINGE!Omiliile 11.15).
De aici de la acest conflict de mincare a resturilor ofertelor catre idoli unde Pavel anunta comunitatea ca este permis sa se manince (Romani 14 si Corinteni 8-10) este enuntat decretul Apostolic impotriva lui Pavel...si frictiunile care au urmat.
1. Unde ai gasit Panarionul pe net?
(eu nu am gasit pana azi nici macar un Molitfelnic online, dar'mite altele..) Da un link, te rog, sa citim si noi despre ce este vorba.
(Panarion = scrierere impotriva EREZIILOR din primele trei secole dupa Hristos.. deci este foarte important sa mergem la sursa)

2. spui "Omiliile 11.15"... Omiliile cui? Da un link, daca ai!

3. Te contrazici in idei: tu ai sustinut ca Sf. Euharistie nu este cu adevarat Sf. Trup si Sange (da cel cu globule rosii) al Mantuitorului, ci doar un fel de corp astral?!! sper ca tin bine minte (la nevoie caut postarea ta).
Deci unde jertfa daca tu nu crezi ca acolo este Sange, ci crezi ca este doar un simbol?
Din perspectiva ta este doar vin, asa ca nu vad de ce faci referire la eliminarea sacrificiului de sange!
Reply With Quote