Subiect: Postul negru
View Single Post
  #415  
Vechi 27.04.2016, 12:34:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acum vreo 2 ani am Č›inut Č™i un post de lungă durată doar cu apă, adică 26 de zile. Cu viaČ›ă activă, cu muncă fizică grea pe alocuri, cu mers serviciu, cu lucru noaptea. Pe la sfîrČ™itul perioadei am simČ›it cum mi se rup muČ™chii fesieri cînd urcam scările avînd sarcini grele an ambele mîini. Am citit apoi că potasiul e cel responsabil de prinderea muČ™chilor de oase, ori mineralele se pierd în cantităČ›i mari prin urină, dacă bei apă multă pe toată perioada. Cineva pe net a Č™i păČ›it-o, adică a avut ruptură de muČ™chi după o sesiune lungă de post cu apă. AČ™a învaČ›ă omul.
Lipsa de potasiu te afecteaza mult mai grav decat senzatia, poate oarecum subiectiva, ca "ti se desprinde muscii". Risti mai degraba un atac de cord sau alte manfiestari mai grave, chiar povestea cineva cum a ajuns de la post negru la spital intr-o stare destul de grava undeva a fost diagnosticata cu carenta deosebita de potasiu.

In timpul postului negru poti sa te hidratezi cu mici cantitati de sare de bucatarie si clorura de potasiu (care uneori e mai folosita ca si sare de bucatarie pentru cei cu probleme vizavi de clorura de sodiu).

Doar daca n-ai impresia ca procedand astfel pacatuiest grav fata de postul negru :))

Cel mai ieftin o iei de aici.
http://www.planteea.ro/produs/clorur...medicer-16379/

Citat:
Deci activitate fizică se poate doar cu moderaČ›ie, dar funcČ›ie de tipul de post, de durata lui, de cît de puternic e organismul fiecăruia. Dar cred că mai înČ›elept ar fi să nu mergi la sală în timp ce nu mănînci Č™i nu bei apă, ar fi mai aproape de recomandarea biblică. Vezi Č™i singură cum după intrarea în ketoză totul se face cu încetinitorul, adică miČ™cările, bătăile inimii... Or activităČ›ile cer mai mult oxigen, suprasolicită inima Č™i plămînii, deci sistemul e suprasolicitat în starea în care e. În loc să-Č™i dozeze energia pentru vindecarea zonelor avariate Č™i pentru eliminarea toxinelor, el o cheltuie pentru muČ™chi, pentru a creČ™te viteza sîngelui, pentru a primi cît mai mult oxigen.
Incetinirea metabolismului in cazul privarii de hrana este un reflex normal dar poate fi "suprascris" prin antrenament.
Oricat ar parea de paradoxal, eu cred ca tocmai cerand mai mult organismului, va produce mai mult.
Respiratia se incetineste, devine superficiala, atrenand reducere generala a metabolismului.

O respiratie profunda va pune in miscare si metabolismului chiar si doar ca exercitiu constient nu neaparat prin efort fizic.

Citat:
De aia trebuie să te documentezi mai întîi, nu te arunca direct în treaba asta fără să Č™tii cum să procedezi. Iar aici cel mai periculoasă este ieČ™irea din post cînd trebuie să Č™tii cum să faci tranziČ›ia a alimentaČ›ia obiČ™nuită. Din păcate prea mulČ›i oameni au murit la faza asta sau au ajuns în stare gravă la urgenČ›e.
Cel putin din experienta personala, nu prea cred, decat daca te imbuibi peste masura :)
Sigur, n-am incercat iesirea din postul negru cu un pui intreg gatit la cuptor, dar o masa modesta, nu cred ca te omoara :)

Mai degraba au murit pentru ca deja postisera mai mult decat le permitea greutatea sau problemele deja existente de sanatate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.04.2016 at 12:38:46.
Reply With Quote