Subiect: Postul negru
View Single Post
  #416  
Vechi 27.04.2016, 12:44:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Postul total e mai potrivit pentru cei ca mine, adică slabi. Dacă vrei să intri mai repede în ketoză, Č›ine o zi fără apă Č™i apoi continuă cu apă. AČ™a vei evita pierderile musculare după ce se termină combustibilul de zahăr din sînge Č™i din ficat Č™i înainte să schimbi metabolismul. Cu varianta absolută se trece rapid pe consumul resurselor proprii de grăsime.
Nu vad care e logica biologica la ce ai scris aici.
Pierderea musculara tine de un "algoritm" al organismului care nu-l poti controla direct.
Teoretic, va consuma proteine din rezerve proprii (tesut muscular in special) pe toata perioada postului negru in care nu mai poate face rost altfel de glucide (in jjur de 100g/zi), pentru a produce carbohidrati pentru creier dar e posibil ca dupa ce postul negru devine o obisnuinta pentru organism, inclusiv consumul de cetone, in loc de carbohidrati, pentru creier, sa nu mai faca lucrul asta.

Mai ales daca muschii sunt si folositi in perioada asta.

Sigur, mai exista si necesarul proteic pentru inlocuirea celulelor "expirate" sau cu alte probleme, asta nu poate fi rezolvata decat prin "autoconsum".

Citat:
Eu tind să-i cred pe cei care susČ›in că e mult mai puternic decît cel cu apă. Are marele avantaj că nu pierzi atît de multe minerale prin urină, perioada fiind mult mai scurtă. Urinezi în continuare, e Č™i obligatoriu de fapt, dar pe o sesiune cam de trei ori mai scurtă.
Da, si nu pierzi nici prea multe toxine prin urina :)

Citat:
Consumul de apă presupune muncă suplimentară de procesare din partea organismului. Apa vine cu impurităČ›ile ei care trebuie filtrate Č™i eliminate. Poate de aceea o parte din experČ›i susČ›in consumul de apă distilată. Rinichii sînt suprasolicitaČ›i...
Speculatii.

In plus, apa demineralizata accelereaza pierderea de saruri si nu cred ca vrei asta.


Citat:
Dar pe partea cealaltă ficatul produce apă endogenă Č™i are de lucru la sintetizarea ei.
Nu foarte multa, probabil nu mai mult de cateva sute de g, ti-am si aratat de ce.
Si aici nu mai conteaza "efortul"?


Citat:
Dar ideea de bază e că mecanismele prin care corpul se vindecă sînt altele decît la postul cu apă. Ai citit ce scrie Filonov Č™i nu numai el, doar că nu Č™tiu dacă se poate demonstra experimental (pe animale).
Sunt speculatii filosofice nu concluzii anatomo-fiziologice in baza unor experimente stiintifice riguroase.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.04.2016 at 12:47:24.
Reply With Quote