Subiect: O idee
View Single Post
  #5  
Vechi 08.01.2010, 01:07:14
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu vreau sa te aduc tot timpul spre concret .
Ce anume nu crezi din Iisus Hristos? Concret.
Nu crezi minunile Sale? ca a vindecat instantaneu bolnavi,ca a inviat etc?
Si mai ales nu crezi Cuvintele Sale ? Cand El zice "Eu sunt Fiul lui Dumnezeu" crezi aceasta?
E foarte important si pt framantarile tale de explicare logica a lumii ce te intreb eu.
Pentru ca ,ca sa luam ca o metafora,Dumnezeu e acel ceva abstract in care crezi tu acum,acea lume teoretica si ideala. Dar Iisus Hristos e insasi ajutorul si raspunsul venit din partea lumii aceleia abstracte,pentru tine.
Asa ca spunem ce anume cuvinte nu crezi din ce a spus Iisus Hristos, adica tocmai Adevarul zicem noi, pe care tu il cauti atata
In fond cred in Iisus Hristos.. Pot zice ca mai cred. Dar nu mai cred in Biserica. Asta e de fapt. Biserica pentru mine nu mai este calea. Ultima slujba de Inviere la care am fost.. M-a convins ca Biserica nu reprezinta felul meu de a gandi si a percepe ceea ce e "bun". Se imbulzeau oamenii ca animalele la paine sfintita de zici ca era sfarsitul lumii. Eu la biserica ma mai duc ori pentru ca intr-adevar ma linisteste atmosfera de acolo, dar nu cand e multa lume, sau sa admir arhitectura.
Reply With Quote