Subiect: Candela
View Single Post
  #72  
Vechi 14.09.2011, 11:17:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ok Noesisaa si daca totusi te-ai lepadat de credinta cea dreapta de ce nu te lepezi si de noi? si nu mai posta aici tu tupeu despre catolicie, pe mine una nu ma intereseza punct si cred ca mai sint si altii ca mine. Ai grija sa nu cumva sa te muti in alt oras unde nu e biserica catolica si sa treci cumva la protestanti babtisti sau mai stiu de care pe acolo ca atunci ai pierdut drumul de tot.
Deci: doar am postat o fotografie cu candela mea. Nimic mai mult. De aici, comentariul tau ironic vis a vis icoanele ortodoxe, apoi comentariul aiurea despre despre Sf. Augustin. Si daca raspund in vreun fel, raspund cu tupeu. Dar: icoanele pot sa aiba un loc important in casa unui catolic, si chiar au, poate nu in Romania, dar in occident rar intri in casa unui catolic serios care sa nu aiba macar o icoana-doua, si Augustin este sfant in BO, fie ca este numit fericit sau sfant, sau deloc. Cui nu ii place sa citeasca, sa nu citeasca.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote