View Single Post
  #21  
Vechi 09.11.2013, 19:43:13
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Am cam amestecat eu lucrurile in mesajul anterior.
Vorbeam acolo de doua lucruri: de problema personala a Dorinei si pe urma de
publicatii in general.
Sunt oameni care castiga imens de mult totusi.

Legat de problema Dorinei eu am scris acolo si repet. Eu m-as simti onorata in cazul acesta. Sigur ca n-a fost corect ce s-a intamplat.
Dar cred ca si editorul a incurcat autorii, nu a stiut. In fond ce ar fi avut de castigat el punand lucrarea ta in cartea lui Arsenie Boca? Acesta oricum avea mare cautare.
Cred ca a fost o greseala. Ce ar fi gandit Boca? Nu cred ca s-ar fi suparat. Poate ca ar fi incercat sa indrepte macar moral greseala.

Am spus in mesajul meu ca in general nu sunt de acord cu plagiatul, cu copiatul din lucrarile altuia.
Ma deranjeaza lipsa de acces la lucrari din cauza ca unii vor sa-si faca faima si bani pe ele. Ori autorii, ori altii din bransa.

Sunt unii, mai ales autori de carti religioase, care nu-si fac probleme, ba dimpotriva se bucura ca lucrarile lor sa fie citite de cat mai multi.

@Laura - nu am publicat nici eu nimic.
In schimb stiu ce inseamna saracia, stiu ce inseamna sa iti doresti sa afli, sa citesti, sa lucrezi (cu diverse programe) si sa nu ai banii necesari.
Totul este cu bani.

In plus visul meu este sa traduc macar o carte frumoasa si s-o daruiesc oamenilor sa se bucure de ea. Dar sunt asa probleme cu drepturile de autor si editurile, incat n-am nici o sansa.

De aia spun: cine doreste cu adevrat sa scrie pentru oameni, sa fie mai bun, mai deschis. Cine nu, sa-si tina lucrarile pentru el. E mai sigur.

Plagiatul nu este solutia eleganta, este adevarat. Solutia ar fi bunatatea omului, altruismul. Sa dam si altora care nu au posibilitati si isi doresc.
Cartea a fost vanduta in 9000 de exemplare. Si eu ma bucur daca sunt citite cartile mele dar eu nu am editura si nu pot scoate decat tiraje mici. Da Sofia, totul este cu bani. Daca as fi aflat ca aceasta carte se da gratis sau deserveste cazuri umanitare as fi tacut, dar se vinde. Orice carti ce porta pe ele numele sau poza parintelui Iustin Parvu sau Arsenie Boca se vand bine. Si eu cumpar astfel de carti.
Plagiatul este furt. Furtul este pacat. Poezia aceia circula pe facebook de ani buni, are sute de distributii.
Ce-ar fi sa te pui in locul meu?
Tu ce ai face?
Cand eram copil parintii ne educau spunadu-ne: "cine fura azi un ou maine va fura un bou". Daca nu atribuia poezia nimanui nu era nici o problema, era folclor asa cum imi scrie dumnealui.