View Single Post
  #23  
Vechi 19.06.2022, 22:15:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Candela pe ulei am ținut-o ani în șir , imaginile le-am postat în pagina mea personală de aici și chiar m-a ajutat imens .
Am renunțat la ea la observațiile insistente ale soției care mi-a reproșat că afumă și sunt pete vizibile de ulei pe perete. După o renovare generală a apartamentului , am găsit o soluție și am înlocuit-o cu una pe baterii care este identică cu cea veche . Funcționează ca cea veche , chiar nici nu-ți dai seama de schimbare , dar totuși bateriile nu țin chiar așa mult.
A trebuit să mă supun observațiilor primite , care în mare parte se justificau.
Important e colțișorul meu de rugăciune cu icoanele de acolo , care totuși nu este în întuneric niciodată.
Totuși regret după fosta candelă !
Doamne ajută !
O mărturie ziditoare, mulțumesc că ați împărtășit-o cu mine. Doamne ajută.

Referitor la superficialitate și preocupări materiale, vă mai stresez doar cu un articol din 2021 care a făcut înconjurul presei locale și naționale, când oameni din arhiepiscopia Sucevei au scris episcopului cu mâhnire că s-a scumpit lumânarea de la 1 leu la 1 leu 50 bucata.

https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/lu...c--310340.html

O persoană a trimis o sesizare către Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, exprimându-și „profunda tristețe” din cauza scumpirii lumânărilor mici de la 1 leu la 1,50 lei.

„De cele mari nu mai vorbesc cât au crescut. Oamenii în zonă muncesc toată vara să facă fân și îngrijesc animalele, iar pe un litru de lapte iau 1 leu. La București o lumânare mică costă 0,50 bani și nu s-au scumpit. Nu știm care este graba scumpirii lumânărilor și motivul, dar vă rugăm să coborâți prețul măcar la 1 leu, cum au fost înainte, altfel oamenii vor cumpăra mai puține sau vor aprinde lumânări din comerț mult mai ieftine. Vă rugăm să vă implicați personal și să ajutați persoanele vulnerabile să poată cumpăra lumânări la un preț accesibil”.

_______
Deci iată că pt unii contează ceea ce nouă ni s-ar părea insignifiant 0,50 de bani, nu că e vorba despre bani în sensul de caliceală, dar unii oameni sunt sensibili la prețurile bisericești că nu-și permit, cel mai probabil așa va apărea contrabanda în Biserică, lumânări de parafină față de cele de ceară produse în atelierele bisericești.

Pe termen lung unii se vor ruga doar acasă și atât, nu vor mai cumpăra nimic, nu vor mai cerceta Bisericile dacă prețurile vor fi mari pt că unele fețe bisericești îi văd doar ca pe niște consumatori de comerț religios, nu aveți dvs nicio vină în toată situația, eu doar v-am relatat ca unui coleg de dialog și celor care citesc.

Iertare pt lungimea cuvântului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote