View Single Post
  #6  
Vechi 10.07.2022, 16:47:59
FlorinT FlorinT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2019
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
[...]pentru care se roaga biserica ortodoxa sau/si biserica noua am ramas uimit.
Ce este "biserica noua"? Nu am auzit inca de asa ceva. O noua confesiune sau e un mod de a te exprima doar?
Citat:
[...]invata ca Mila voieste Dumnezeu si nu jertfe ci sacrificii: taiere din iubirea de sine si din pofte si din pungile si pusculitzele tot mai mari si mai luxoase, alea lacome si desfranate unde strang bani murdari privirile si cautaturile nerusinate!
E ambigua adaptarea ta "Mila voieste Dumnezeu si nu jertfe ci sacrificii"
Jertfe=sacrificii. Deci cand zici ca vrea sacrificii e ca si cum desfiintezi ce zice Dumnezeu ca vrea... Asa sta scris: "Că milă voiesc, iar nu jertfă, și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot.
"
Contextul este clar, stim la ce fel de jertfe se face referire concret acolo. Iar la cum adaptezi tu subinteleg ca vezi mila ca o forma de sacrificare de dragul altuia. Dar mila in sine este un sentiment si nu are legatura cu actul volitional de a te jertfi. Poti insa, din mila sa iti sacrifici bunastarea ta pentru cei care nu o au.

Este bine sa spui lamurit asta, altfel lasam loc la interpretari care pot deturna sau deforma mesajul si intelesul initial. Parerea mea...
Reply With Quote