View Single Post
  #24  
Vechi 27.08.2010, 21:52:17
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Cunosc personal doua persoane care sunt adepte( nici nu stiu cum sa le numesc) Reiki. Informati-va si de pe internet in ce consta aceasta ,,filozofie, conceptie´´, eu am facut-o.
Ce sustin aceste 2 persoane care de vreo 4 ani participa la cursuri de bioenergie:
Ca Hristos nu este Dumnezeu, ci o ,,entitate´´mai speciala ( o f mare BLASFEMIE)
ca noi suntem un fel de emanatii din Divinitate
ca ,,Divinitatea´´ nu este Unul intreit in Persoane( Tatal, Fiul si Duhul Sfant) , ci o energie impersonala
ca nu au nevoie de Hristos pt. a primi ajutor, ele se ajuta singure
cred in reincarnare
nu au nevoie de Biserica lui Hristos, religia fiind ,,invechita´´( dar Hristos este Acelasi pana la sfarsitul veacurilor)
nu admit existenta raiului si a iadului, judecata lui Dumnezeu
nu se raporteaza la nici o lege morala , ci numai la constiinta sinelui
sustin ca pamantul , apa, plantele etc. au suflet la fel ca si oamenii ( influenta panteismului, confuzia dintre Dumnezeu si creatie)
As putea sa continui, dar mai bine dati o cautare pe google si aflati ce este cu adevarat reiki. Face parte din miscarea pagana new age. Feriti-va cat puteti ca face ravagii in viata omului!
Ceea ce imi spui tu e O MARE PORCARIEEEEE!!! Nu va luati dupa ce cititi pe internet!!! Nu are nici o legatura cu realitatea.Nu stiu ce fel de "initieri" au cunostintele tale. Cum am mai spus, sunt multi impostori in aceasta bransa, ca de fapt in toate domeniile.

Intelegeti odata ca medicina energetica e o stiinta ca toate celelalte. Se poate intampla insa un anumit lucru si anume ca, anumite persoane, vazand ca se pot ajuta singure intr-o anumita masura, "li se urca la cap visele de preamarire". Da, asta se poate intampla, si incep sa emita povesti de acest gen, considerandu-se mai presus decat Dumnezeu. Oare ar fi singurul caz in care oamenii s-ar insela din acest punct de vedere? Uitam oare de viata noastra de zi cu zi cand ne punem "orgoliile pe tapet" si spunem ca noi le stim pe toate, fara sa avem de multe ori informatiile corecte? Eu cred in Dumnezeu, o spun din tot sufletul si indrum pe fiecare sa aiba credinta si sa mearga la biserica.

Repet, fiecare lucru in viata are 2 fete si depinde de noi, de care parte ne folosim, de cea care ne ajuta sau de cea prin care ne facem de ras in fata lumii si a lui Dumnezeu.
Cazurile de vindecare ale medicinei energetice sunt foarte numeroase si nu au nevoie de mine pentru a le apara cauza. Important este sa ne stabilim foarte clar sursa de informatie despre tot ceea ce afirmam. Puteti considera ca eu nu am dreptate. Foarte bine, insa luati si cititi materiale adevarate, stiintifice, studii de caz nu povesti de adormit copiii.
Eu va inteleg credinta pe de o parte si frica pe de alta parte, insa va rog nu confundati lucrurile ca nu ne ajuta la nimic.
Reply With Quote