View Single Post
  #924  
Vechi 12.05.2011, 09:31:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Până la urmă cred că noi, moderații, va trebui să ne găsim o lume separată în care să mai avem posibilitatea de a nu mai fi tulburați astfel. Din păcate, lucrurile nu se vor ameliora, căci nu ni s-a adus pacea, ci sabia: reflexul Păcii din Cer e sabia de pe Pământ. Marea problemă e că ortodoxia a început să-și piardă Duhul, de vreme ce agreează duhul certurilor. Și foarte puțini își dau seama și încă și mai puțini acceptă. Vreau să spun că m-am așteptat din capul locului la astfel de reacții din partea unora. Și mă aștept să fie chiar mai rău.
Întrucât expunerile tale sunt de un înalt nivel teologic, ar trebui să li se răspundă la același nivel sau măcar să li se recunoască superioritatea. Să nu ne apucăm să criticăm ceea ce nu înțelegem.
Cred că așa s-a întâmplat cu toți teologii la început: au iscat, inevitabil, controverse. Și asta din cauza prostului obicei de a ne atașa până la idolatrie de ideile noastre, de concepțiile pe care le-am dobândit și care am vrea parcă să rămână pe loc, să nu se schimbe, să nu crească. În felul ăsta nu poți ajunge niciodată la o înțelegere mai înaltă și vei fi, prin urmare, despărțit chiar de Dumnezeu, Care este nesfârșit și, ca atare, și cunoașterea Sa e nelimitată.
Reply With Quote