Subiect: Rabdarea
View Single Post
  #12  
Vechi 24.05.2015, 13:56:47
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Cand sufletul spune despre sine ca este drept, iar celalalt pagan in el intra o putere - cu care eu personal, nu doresc sa ma hranesc.
Confunzi sau amesteci premeditat Adevarul cu patima mandriei ..Ca sa poata spune cineva despre sine ca este drept ,trebuie indeplinite concomitent 2 conditii :1.sa creada Adevarul si 2.sufletul sau sa fie in conformitate cu preceptele Adevarului..
Eu vorbesc de punctul 1 tu vorbesti NUMAI de punctul 2 si dai vina pe Adevar ca omul e patimas si crede(aplica) gresit .


Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Sa nu uitam ca Iisus a fost rastignit pentru erezie, ca unul ce a corupt dogma bisericii.
Nici tu nu trebuie sa uiti ...cine esti tu.



Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Iar dupa ce dogma L-a asimilat, altii au fost taiati si arsi pe rug la randul lor in numele dogmei.

Pentru ca unii considera dogma mai pretioasa decat viata aproapelui.

Cand miezul invataturii, dogma dogmelor este pretuirea omului, indiferent de ce crede si cat de pacatos este.
Exact ce spuneam mai sus,dai vina pe Adevar ca omul aplica defect Adevarul.Da,dogma e mai pretioasa decat viata aproapelui ,pentru ca in dogma se ascunde Dumnezeu si voia Lui."Eu sunt Calea,Adevarul si Viata."...si in afara Adevarului de fapt iubirea aproapelui e ...defecta,adica nu e iubire.
Reply With Quote