Subiect: Ma simt pierduta
View Single Post
  #27  
Vechi 13.02.2023, 22:58:12
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
La ce-ti folosesc toate planurile, indeletnicirile, averile si bunurile daca nu vietuirii vremelnice aici pe pamant?
Pai tocmai la acestea folosesc planurile, la aranjarea vietuirii noastre vremelnice. Iar bunurile au si ele utilitatea lor. Daca nu mancam, nu putem vietui, iar vietuirea noastra vremelnica va fi foarte scurta, iar sfarsitul nostru va mirosi mai degraba a sinucidere prin infometare. Averile sunt si ele bune. Avem nevoie de case sa nu ne ploua, de unelte ca sa lucram cu ele, sa ne facem case si sa producem de mancare si de bani ca sa nu schimbam grau pe mere si cuie pe lemne (banii ne ajuta sa facem schimburile mai usor). Nu planurile, bunurile si averile constituie problema, ci intunericul moral din sufletele unora dintre noi.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca te preocupi doar de vremelnicia ta cum oare vei intra in vesnicie si ce vei avea tu acolo daca tot ceea ce ai strans pentru vesnicie e pamantesc si vremelnic in timp ce esti constient ca vesnicia cu vremelnicia nu au nimic in comun?
Daca nu ma preocupa vremelnicia mea pot sa intru in vesnicie mult mai rapid. E suficienta o supradoza si gata. Dar daca tot am la dispozitie ceva timp sa ma plimb pe lumea asta, ma gandeam sa nu stau degeaba si sa fac ceva. Da, stiu ca munca e grea. Biblia nu spune ca oamenii ce lucreaza vor ajunge bine. Mai degraba vor ajunge cei ce stau degeaba. Mai ales Noul Testament e un manual bun despre cum sa pierzi timpul pe acest pamant. In Vechiul Testament oamenii mai dadeau si cu sapa. In Noul Testament ei discuta, filozofeaza si se plimba (calare, pe jos, cu barca etc.)

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Site-ul asta nu prea mai e ortodox, e NIP-izat. Miroase a Noul Ierusalim.
Noul Ierusalim, Vechiul Ierusalim: vorbe goale, batere teologhisita a apei in piua. Nu mai scapam niciodata de nostalgiile unui trecut care bine ca a trecut de tot si sper sa nu se mai intoarca niciodata! De ce ne mai agatam de ideile unor indivizi ce au trait in epoca fierului? Dupa cum am inteles, acesti NIPi cred ca Duhul Sfant e un amalgam de calitati umane, atribute si alte prostii. Ma rog, sper ca am inteles eu bine, desi nu stiu ce poti sa intelegi din toata teologia, in general, decat faptul ca nu poti intelege nimic. Timp de cateva sute de ani bizantinii si-au tot stors creierii sa inteleaga ce e cu acest Dumnezeu. S-au certat intre ei: ortodocsi (ce o mai fi insemnand si asta?), arieni, monofiziti, iconoclasti, fiecare cu partidul de care apartinea, ne-au dat crezul pe care niciun om cu mintea intreaga nu-l pricepe (ce inseamna sa fii unic in fiinta si intreit in persoana, sau ce inseamna sa purcezi de la Tatal?), au venit acum si acesti NIPi cu idei la fel de stranii, ce-i drept intarziati cu mai mult de un mileniu. Macar ortodocsii, arienii si alti pe care i-am pomenit aveau o scuza: lumea pe atunci stia mult mai putine decat azi. Insa NIPii si altii ca ei nu stiu ce mai cauta in peisaj. Ce-i drept nu ma deranjeaza doctrinele lor despre Sfantul Duh sau alte chestiuni cu caracter abstract pe care oricum le consider pura speculatie fara legatura cu realitatea si deci sortite sa fie date uitarii la fel ca toate speculatiile inutile. Insa nu imi place sa mi se spuna cum sa-mi petrec "vremelnicia" mai ales cand sfaturile ce mi se dau sunt de-a dreptul aberante.

Si apropo, vesnicia si vremelnicia au ceva in comun: ambele au legatura cu timpul. Iar daca te preocupa prea mult vesnicia s-ar putea sa pierzi timpul degeaba si sa devii o fiinta cu adevarat vremelnica.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote