Subiect: ajutor
View Single Post
  #8  
Vechi 06.02.2009, 17:58:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
am incercat cu medicamente,nu numai o data ...sufar de ceva timp de depresie anxioasa,(viata a fost uneori un pic dura cu mine dar cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa nu cad in extreme)de cate ori am incercat i-mi da o stare de iritabilitate nervoasa apoi cad in depresie este foarte ,foarte greu mereu ma lovesc de chestia asta,poate daca as fi total izolata si fara acces la ele as reusi altfel cum?dumneavoastra cum a-ti facut?
Cu depresia nu este de gluma, pentru ca nu se scapa asa usor. Omul depresiv vede viata in negru, are o stima scazuta de sine. Iar atunci cand se hotaraste sa faca ceva pentru el, sa-si demonstreze siesi ca viata sa are valoare, ca inseamna ceva pentru semeni, stima de sine creste. Insa exact in astfel de momente bune orice suparare il poate arunca pe om inapoi in depresie, mai rau decat era inainte. Depresivul exact asta asteapta, un motiv pentru a se trimite singur inapoi la ura fata de sine.

Singura solutie e sa o iei iar de la capat si iar si iar, insa de fiecare data e mai greu urcusul, pentru ca dupa fiecare incercare esuata esti aruncat si mai departe in prapastia depresiei.

Asta e mecanismul vicios care afecteaza miliarde de oameni pe lume.
Reply With Quote