View Single Post
  #313  
Vechi 08.08.2016, 15:37:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Continuare pt. Simona

Citat:
Si daca vrei sa stii, chiar am fost impotriva oricarei idolatrii sau a vreunei "reclame" mass-media tocmai din cauza acestui pericol al idolatriei, sau al demonetizarii persoanei.
Ce e aia idolatrie pentru tine? Păi idolatria înseamnă să-ți faci statui păgîne, cu zeități și cu oameni răi, cu Lenin de exemplu, pe care să-i slujești ca pe Dumnezeu și nu să-ți faci statui sau picturi cu sfinți veritabili, ortodocși, care au fost buni și au făcut multe minuni.
Citat:
Daca orice botezat vine cu pretentia ca stie el mai bine decat ierarhii, atunci nu mai avem Biserica , ci anarhie.
Păi noi suntem biserica, oricine se adună în numele Domnului, acolo e și Dumnezeu și iată biserica. Ierarhii ar trebui să vegheze și să pască turmele Domnului și nu să se dea ei că știu mai bine ca și credincioșii cine e sfînt și cine nu... căci nu sunt puși să judece și să se certe cu credincioșii dîndu-se care știe mai bine și care e mai deștept ci sunt puși să păstorească.... dacă-L iubesc pe Hristos. Tu îți negi dreptul de a avea discernămînt. Ție dacă-ți zice un ierarh că Ceaușescu a fost un sfînt și că duhovnicul tău e un păcătos ești gata să crezi fără discernămînt. Asta la ce duce? La iad cumva? Să vezi acolo ce supunere și ce slujire... orbească!

Citat:
Chiar daca in inimile noastre speram ca cei pe care ii iubim sa fie si sfinti , cu toate astea nu avem dreptul sa le garantam sfintenia cu atata convingere, chiar si minuni de au facut.
Cine ne-a cenzurat și ne-a confiscat nouă dreptul ăsta? Constituția prevede că avem acest drept... dreptul la libertate de credință și de exprimare. Tu zici că nu-l avem? N-ai vrea să-l avem? Cred că forțezi lucrurile vrînd să demonstrezi că ai dreptate prin marea ta supunere față de biserică, față de mai marii ei... deci prin obediența ta exagerată vrei să aduci ca argument în discuție că tu nu ai dreptul să aduci niciun argument ca să mă faci pe mine să cred că nici eu nu am așa ca tine niciun drept. Păi atunci pentru ce mai discutăm dacă tu crezi că noi nu avem dreptul de a discuta decît mai marii tăi? Avem toate drepturile pe care le are orice om. Avem dreptul la a crede și la a ne exprima și manifesta credința în mod liber. Nu suntem într-o pușcărie unde temnicerii noștrii sunt mai marii tăi pe linie ierarhică bisericească.

Citat:
Oare nu stii ce le-a spus Dumnezeu celor care au facut minuni in numele Domnului , de au inviat si morti, dar care de fapt nu erau si sfinti? El le-a spus:"Duceti-va de la Mine, blestematilor, nu va cunosc pe voi".
Păi asta le-a spus și le va spune la judecată... celor nedrepți, căci ''unuia dintre acești micuți dacă nu le-ai făcut, Mie nu mi le-ai făcut''...

Citat:
Una este judecata oamenilor si alta este judecata lui Dumnezeu.
Dumnezeu judecă prin oameni sfinți și nu prin păcătoși și nici prin păcătoșii care se erijază în sfinți confiscînd drepturile.

Dar Dumnezeu face ca oamenii să știe care este judecata Lui și care este judecata păcătoșilor căci El nu face o judecată ascunsă și ocultă ci înaintea tuturor așa cum este scris că a făcut și că va face.
Citat:
Dar nu poporul il facuse sfant si pe Inochentie de la Balta, sau pe Petrache Lupu? Si pe cati alti inselati?
De ce e Petrache Lupu înșelat? Cine a zis că era înșelat? Păi cei ce au zis că era înșelat Petrache Lupu te-a mințit. Păi el, un ciobănaș simplu, a crezut în Moșul Dumnezeu și crezînd a făcut multe minuni la care a participat aproape întreg poporul romîn. Nu era nicio înșelare, nu cerea bani și oamenii chiar se vindecau prin credință. Cei care te-au păcălit că era înșelat, puteau ei face așa ceva? Nu puteau... și plus de aia Petrache Lupu a și spus proorocii care s-au îndeplinit... deci despre ce înșelare vorbești? Tu ești cea înșelată... ești înșelată să crezi că Petrache Lupu era un înșelat!


Citat:
Unde-i trecut in sinaxar Petrache Lupu, cel care isterizase o tara cu vedeniile lui?
Nu isterizase pe nimeni ci tămăduia o țară care mergea la el ca la un mare tămăduitor al oricăror boli. E trecut în Cer... acolo e scris numele Lui, în sinaxarul din Cer. Eventual s-au isterizat necredincioșii care nu-și puteau explica cum de un ciobănaș fără carte și fără să aibă doctoratul în Teologie poate face astfel de minuni foarte mari și foarte multe prin Credință... pe bandă rulantă.
Citat:
Poporul face sfintii?Sau Dumnezeu?
Dumnezeu prin Credința în Dumnezeu a omului face sfinți iar poporul martor îl crede sfînt pe cîte unul din pricina multor lucruri reale la care participă și asistă.

Citat:
Biserica nu este poporul, ci toti impreuna suntem Biserica si Iisus Hristos nu a lasat poporul sa scrie vietile Sfintilor si sa-i treaca in calendar, sau sa participe poporul la sinoade, ori sa slujeasca in Sfantul Altar. Haideti sa ne vedem fiecare de treaba lui si sa facem ascultare , nu anarhie, ca-i pacat de Dumnezeu!
Tu nu spui hai să facem ascultare ci tu spui hai să facem obediență și supunere oarbă și teroare căci altfel declari tu că eu fac anarhie dacă eu respect dreptul meu de credincios ortodox de a-l crede sfînt pe cine cred eu că e sfînt și nu pe cine mi-l declară și mi-l impune partidul comunist... (ortodox).

Ascultarea se face cu DISCERNĂMÎNT, de Dumnezeu și de biserica Lui unde noi suntem biserica și nu invers... căci altfel ajungem să ascultăm de oamenii care nu ascultă de Dumnezeu și care vor să ascultăm de ei adică să ne supunem lor orbește.



Citat:
Maica Domnului sa ne ajute!
Păi Ea ne ajută mereu ori de cîte ori o rugăm cu credință.
Ne iartă și ne ajută mult mai mult ca orice ierarh al bisericii ca instituție lumească divino-umană.

Last edited by vsovi; 08.08.2016 at 15:44:15.
Reply With Quote