View Single Post
  #314  
Vechi 08.08.2016, 15:57:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Bine ai zis , frate, sa ne fereasca Dumnezeu de slava desarta, parerea de sine, inselare si alte otravuri mincinoase , in care nu de putin e ori am cazut, spre necinstea mea.
Dar acest lucru nu are legatura cu acel canon la care faceam aluzie, dar pe care nu l-am si transcris, considerand ca nu este o nevoie stringenta, asa cum nici tu nu ai venit cu citate din canoane pentru a-ti sustine invatatura in ce priveste lipsa de importanta pe care o atribui desfraului dinaintea casatoriei, (...) o pregatire corespunzatoare, precum postul si spovedania din care nu trebuie sa lipseasca canonul de indepartare de la Sfanta Impartasanie. (notă personală Igor: eu n-am spus așa ceva, ci am spus că trebuie să avem discernământul duhovnicesc, ca să fie folosite Sfintele Canoane spre viață, înviere, vindecare, iar tu nu ai avut)

Desigur, nu eu am facut acest canon, nu eu stabilesc anii de epitimie, ci duhovnicul, dar este impotriva Tainei si a Bisericii ca cineva care a trait in desfrau sa se cunune fara spovedanie si fara epitimie. Cine spune altfel nu este de la Dumnezeu. Toate acestea le-am aratat in primele mele comentarii, asta sustin si acum cu tarie. (notă personală Igor: spre pierzarea ta și a celor pe care îi îndrumi...)

Am sa redau mai jos cateva canoane cu care imi sustin afirmatiile, desi mi se pare ciudat sa fac acest lucru in fata unuia care are doua licente in Teologie(?!) (notă personală Igor: slavă Domnului ! dar pentru tine, pare-se că tot degeaba, că nu crezi ce te învăț)

22. Vasile
cel Mare
CĂSĂTORIA PRIN
RĂPIRE. (RĂPIRE ȘI
CĂSĂTORIE)
FĂRĂDELEGE (...)

26. Vasile
cel Mare
DESFRÂU, POCĂINȚĂ,
CĂSĂTORIE
Desfrâul nu este nuntă și nici început de nuntă; drept aceea, de-ar
fi cu putință să se despartă cei ce se împreună prin desfrâu,
aceasta este mai bine. Iar dacă cu tot dinadinsul le va plăcea
împreună viețuirea, apoi să cunoască epitimia pentru desfrâu, dar
să se permită ca să viețuiască lao-laltă, ca să nu se întâmple ceva
mai rău.


Si pentru ca tot suntem la capitolul "canoane", voi trascrie mai jos si canonul care se refera la desfraul numit sodomie, caci te mirai, frate draga, de ce numesc betia si sodomia cu numele de desfrau.

7. Vasile cel
Mare
DESFRÂUL CU
BĂRBAȚII, SODOMIA.
(OSÂNDA DESFRÂULUI
CU BĂRBAȚII, A
SODOMIEI ȘI A ALTOR
PĂCATE ASEMENEA) (...)
Da, soră, frumoase canoane ai ales, dar tu ai spus altceva, când făceai pe femeia "duhovnic". Ai spus așa :

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Din cate stiu canoanele Sfintilor Parinti cer despartirea celor ce au trait in desfranare. Si asta nu spre raul acestora.Caci curvia nu poate fi inceput de casatorie. Cei care se casatoresc in aceasta stare nu se mantuiesc. (notă personal Igor: ce? poftim? Doamne ferește...) Ci trebuie sa se spovedeasca macar inainte de casatorie, sa indeplineasca un canon, sa intrerupa legaturile trupesti pana la casatorie, iar dupa casatorie primesc de asemenea un canon pentru un timp de cativa ani, chiar pana la sfarsitul vietii trebuie sa urmeze calea pocaintei si a Bisericii, daca vor sa le fie bine.
Daca nu stiati aceste lucruri nu-i tarziu sa le invatati, caci toti am trecut prin diferite experiente.
Insa daca baiatul este deja alcoolic (notă personală Igor: de unde știi că-i deja alcoolic? ți-a spus toată lumea, chiar "bublișor" că nu-i alcoolic) este o problema extrem de grava si cum spunea cineva, daca nici fata nu este credincioasa (notă personală Igor: de unde știi că nu-i credincioasă, doamnă "duhovnic"???) atunci esecul este garantat.(notă personală Igor: serios? i-ai și băgat în Rai deja, nu? i-ai mântuit, te-ai străduit mult pentru ei, nu?) Nici nu va puteti imagina ce inseamna sacrificiul fizic, moral si duhovnicesc pe care trebuie sa-l faci pentru a ajuta o astfel de persoana(alcoolica). (notă personală Igor: tu știi ce e acel sacrificiu? în plus, cine-i alcoolic aici? prietenul ei nu-i alcoolic)Multi nu fac nici macar pentru copiii lor, sau pentru parintii lor. Si nu vorbesc de cei necredinciosi, ci de cei credinciosi(sau, asa numiti credinciosi)
Deci la prostioarele astea "duhovnicești" te întreb să răspunzi, doamnă "duhovnic" :

Întrebarea 1:
Care Sfânt Canon, la care Sfânt Părinte, spune că cei care se căsătoresc în stare de desfrânare nu se mântuiesc ?

La Canonul 26 al Sfântului Vasile, se recomandă îndreptarea cu epitimie a celor ce au căzut în desfrânare, ca să fie despărțirea de desfrânare, nu despărțirea de persoană. Fiindcă spune ca cei ce au desfrânat să rămână totuși împreună, ca să nu se întâmple ceva mai rău, spune Sfântul Vasile.

Adică exact ce spuneam și eu: că dacă se despart vor mai merge fiecare în parte și ea și el, și se vor mai desfrâna cu încă 5-6, Doamne ferește de acei 5-6 sau de mai mulți, sau alte rele mai mari vor face, până să ajungă să se căsătorească. Dacă se vor mai căsători... Apoi cu cine se vor căsători? Nu cunosc nimic despre persoana aceea nouă, dar ei se cunosc, au stat 8 ani împreună.

Întrebarea 2:
Care Sfânt Canon, la care Sfânt Părinte, spune că cei care au început cunoașterea intimă, trupească, obligatoriu să se despartă?

Fiindcă ai început în acest topic să tuni și să fulgeri pentru despărțirea lor și pentru ca ei să nu se căsătorească. Fără să cauți nici câtuși de puțin să-i înțelegi, să aplanezi, să împaci, să vindeci, n-ai ținut cont de circumstanțe, experiență, practic de iubire, de posibilități, de înfăptuiri, n-ai avut nădejde, discernământ, dreaptă socoteală, trezvie...

Întrebarea 3:
Dacă Sfântul Canon dă oprire de la Împărtășanie 7 ani pentru o femeie ce a făcut un avort (nu mai multe avorturi), tu ca femei "duhovnic", cum aplici Sfântul Canon în nebuniile secolului 21 în care suntem, pentru un om care vrea să se pocăiască? O oprești 7 ani de la Împărtășanie? Și dacă moare în acei 7 ani, ai pierdut sufletul ei, moare neîmpărtășită, din mâinile tale se cere sufletul ei, sângele ei, spune Scriptura.

Cum aplici duhovnicia? Cum înțelegi, trăiești, dăruiești duhovnicia? Cum aplici vindecarea? Cum operezi cu bisturiul Sfintelor Canoane, tumoarea canceroasă a păcatelor și patimelor?

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Consider,frate Igor, ca din nestiinta ai nesocotit canoanele Sfintilor Parinti. Sa-ti intorc si eu cuvintele, sa caut sa "te ridic", asa cum ai "facut" tu cu mine?
Sa ne ierte, bunul Dumnezeu si sa ne pocaim, frate drag. Si in plus, mai pacatuiesc si ironizandu-te.
Sa-mi fie rusine, ca nu am invatat inca ce inseamna a fi crestin, nici acum la batranete!
În viața mea n-am nesocotit Sfintele Canoane și mai ales duhovnicia.

Mai bine cancer și leucemie și moarte, să-mi dea Dumnezeu, decât să nesocotesc Sfintele Canoane și duhovnicia ! Amin De ce?

Fiindcă duhovniciile sunt practic Sfinte Spitale de salvare a sufletului, pentru mântuire, pentru Împărăția Cerurilor ! Teme-te de duhovnicie ca de focul cel mai puternic, fiindcă asta este. Când am citit despre ce este și cum este și ce trebuie să fie preotul, în tratatul Sfântului Ioan Gură de Aur, am încremenit, am înlemnit, de frică și emoție și spaimă, nu degeaba a stat ascuns Sfântul Ioan Gură de Aur, 7 ani prin peșteri și pustiuri, când a fost chemat și au vrut să-l facă preot.

Și a spus: iadul este pavat cu fețe bisericești de episcopi și preoți... Ce cuvinte în Duhul Sfânt ! Extraordinar ! Acestea sunt duhovniciile, înțelepciunea și posibilitatea, în funcție de ce este în tine și ce ai înmulțit, de a lucra cu harul Duhului Sfânt, în conlucrare și comuniune cu Duhul Sfânt Dumnezeu Însuși !

Și-atunci o femeie? Duhovnic? Nu, ea e bătaia de joc a demonilor, ca și mihaela din noul ierusalim de la pucioasa sau alți înșelați de demoni.

Spui că ai ajuns la bătrânețe?
Femeie, ar trebui să mustești de înțelepciune și dragoste și smerenie și discernământ și putere duhovnicească de a lucra cu harul Duhului Sfânt, să mustești de ascultare față de Biserică și de episcopii și preoții cei luminați și îndumnezeiți ai Bisericii, și din preaplinul tău, în fiecare cuvânt să se arate mărturisirea ta, dragostea de Hristos și de toți oamenii, de sfințenia care o dorești înmulțită necontenit printre oameni, de dorirea mântuirii tale și a celor din jurul tău...

Ai citit în Scriptură, soră, de bătrânețile nebunești și stricate? Să te ferească Dumnezeu de așa ceva.

Oprește-te din a mai face pe femeia "duhovnic". Fiindcă nu ești și nu vei fi vreodată bună să fi duhovnic.

Mințile feminine sunt mămoase, sunt pline de dorință de a crește copilul, de a mângâia, de a păzi de foc și apă, de aceea sunt fie radicale, fie prea dulci și îngăduitoare, prea mămoase, și pot fi amăgite foarte ușor de demoni, sunt foarte ușor scoase din supunere, mai ales când au adunat un bagaj de experineță, au multă părere de sine, se răzvrătesc ușor și astfel sunt manipulate ușor de necurați, suferă mai intens, au delicatețe și sensibilitate mai puternică, și altele, un total de lucruri nepotrivite pentru duhovnicie, de aceea femeile nu vor fi niciodată bune să fie preoți, sau duhovnici, iar Duhul Sfânt ne-a îndrumat bine în acest aspect. Ele pot să călăuzească, însă doar în mărturisirea prin viața lor curată de zi de zi, prin gândurile, cuvintele și faptele lor curate, dar fără duhovnicie, care sunt lucruri mult chiar și peste măsura majorității covârșitoare și a bărbaților (mă străduiesc și eu din răsputeri, în multe aspecte să înțeleg duhovnicia, pentru a fi pregătit când și dacă voi ajunge preot), deci ele pot să mărturisească pe Hristos și întărirea spre mântuire a Bisericii și prin cateheze și omilii, în casa lor, în mijlocul altor femei, sau prieteni, rude, în sat, comună, oraș, sau chiar și în Biserică, după Sfintele Slujbe, dar fără aspecte de povățuire duhovnicească, ci amintire, poate recomandare, pe un stabiliment cât mai adânc înrădăcinat în Hristos.

Iartă-mă și Dumnezeu să ne ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 16:16:50.
Reply With Quote