View Single Post
  #5  
Vechi 30.06.2006, 22:40:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

si eu am citit din Sfintii Parinti si din parintele Cleopa, stiu si dogma catolica si cateva protestante si neo-protestante , si eu le vad gresite dar le privesc subiectiv, din punct de vedere ortodox asfel si ei privind din punctul lor de vedere ar putea zice ca noi santem eretici nu? eu cred in scrierile sf Parinti si le vad ziditoare de suflet, da nu le pot pune mai presus de cuvantul care spune ca "Dumnezeu este dragoste" si cine le-a dat dreptul noua sa ne autoproclamam singura credinta adevarata? dupa cate stiu ar trebui sa fim caracterizati de duhul smereniei nu de duhul mandriei" Doamne iti multumesc ca sunt Ortodox si ma pot mantuii, nu ca altii" suna deja ca rugaciunea fariseului si nu stiu de cand Dumnezeu isi face lucrarea doar in Estul Europri si in o mica parte din Asia? si eu tin mult la invatatura ortodoxa o respect si incerc sa o urmez, dar nu ma bat cu pumnul in piept strigand ca eu am legea cea buna cand poate eu sant departe de Dumnezeu, nu uitati ca si evreii aveau legea lui Moise data chiar din mainile lui Dumnezeu si se faleau ca sunt popor ales pt ca au legea lui Moise si totusi erau departe de Dumnezeu pt ca nu faceau voia Lui e bine ca in ceea ce ce facem sa vedem daca se afla voia lui Dumnezeu si daca prin ceea ce spunem aducem zidire sau nu ,cand ne apropiem de Trupul lui Hristos trebuie sa fim siguri ca facem voia lui. nu uitati ca simpla apartenenta la ortodoxie nu ne mantuieste avem nevoie de roade vrednice de pocainta Domnul sa ne lumineze sa putem traii in duhul dragostei si smereniei Doamne ajuta!
Reply With Quote