View Single Post
  #572  
Vechi 11.05.2008, 19:24:11
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga emanue2007,

Arhiereul Galaction Cordun [color=red]nu a fost caterisit de nimeni[/color], insa la momentul in care a gandit sa infiinteze BOSV care nu era continuatoare Bisericii Pravoslavnice de Raasarit [din Romania], dar in acel moment era numai [color=red]arhiepiscop onorific al BOR[/color], deci nu putea el singur prin atingerea mainilor sale sa faca noi preoti, cei ai BOSVR, mai trebuiau 2-3 episcopi neonorifici de traditie apostolica pentru asa ceva. La asta imi e gandul cand tot afirm ca BOSV e o biserica necanonica, care nu respecta traditia apostolica si nici macar nu e autocefala. In aceste conditii [nefiind biserica autocefala], BOSVR trebuia sa intre sub ascultatrea unei Biserici Autocefale din Romania, insa cum nu a indeplinit aceasta conditie, a devenit biserica schismatica (care s-a separat de biserica autocefala recunoscuta in Romania, BOR, sau sigur,putea sa treaca sub ascultarea romano-catolicilor din tara noastra, ceea ce evident, era un lucru si mai rau).
Si acum, dupa cum afirma Pr. Cleopa, de ce Sfintele Manastiri de la Locurile Sfinte din Ierusalim, ce sunt sub ascultarea Patriarhului Ierusalimului, nu mai vor ca la Sfintele lor slujbe sa participe si preoti apartinand BOSVR? Cat despre M. Athos, sa lasam manastiri de genul Esfegumenu, care au cazut de sub ascultarea Patriarhiei Constantinopolului si ai caror calugari au fost evacuati ( e vorba de M. Esfegumenu) acum trei ani pentru deviza lor zelota "Ortodoxie sau Moarte"). Da un exemplu de manastire athonita care mai accepta slujbe impreuna cu preotii BOSVR, si da si o sursa pe care sa o citesc cu ochii mei si sa vad ca asa stau intr-adevar lucrurile la acea manastire...
Eu, de exemplu, am citit despre schisma calugarilor de la Esfegumenu pe forumul Schitului Darvari, da cautare pe Google si ai sa vezi ce e de vazut in legatura cu acea manastire de la Sfantul Munte Athos.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
.................................................. ..................................................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!