View Single Post
  #14  
Vechi 19.06.2013, 12:36:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nici eu nu sunt pentru scoala acasa.

Mai intai ca ii jignim pe profesori (din care mai sunt totusi si aomeni deosiebiti). Ce profesori am avut eu!!!
Oare ei de ce trebuie sa faca facultate si sa dea examene mereu?
Ne comparam noi cu ei? Niciodata. Sunt oameni care se formeaza in ani si ani de zile.
Si noi ne trezim grozavi si geniali sa stim nu numai o materia sau doua ci pe toate!
In scoala se mai fac si limbi straine si muzica si sport si stiinte sociale, anatomie si multe altele? Si la chimie, fizica, biologie avem laborator acasa?

Sa zicem ca in primele clase mai merge, dar apoi trebuie cunostiinte, mod de predare si lucru. Trebuie sa ne pregatim noi insine mai intai foarte bine.

Si matematica si fizica nu sunt chiar floare la ureche. Nu toti sunt buni si la toate materiile. Chiar si romana este grea, atata lume are probleme cu gramatica de ma si intreb de ce totusi? Si de literatura nu mai vorbim. Critici, analize literare si etc.
Si la scoala sunt totusi niste cerinte...

Pe urma inseamna ca cel unul dintre parinti sa stea acasa, sa nu aibe serviciu. Din ce traieste familia?

Si socializarea copilului este totusi foarte importanta. Cu sau fara biserica. Nu stiu de ce tot spun unii ca vai "crestin ortodox si biserica si etc.".
Ce legatura are asta cu scoala.
Biserica si credinta sunt oricum separate si scoala si socializarea inseamna si altceva decat credinta si biserica.

Copiii nu vor avea prieteni, activitati cu cei de varsta lor, nu se vor putea compara ca nivel, sa vada cum se prezinta si cu cine vor intra in competitie mai tarziu.


Sigur ca scoala are si dezavanatajele ei. Mie nu mi-a placut asa ca mult si nu ma refer acum la invatat ci la comunitate si constrangeri.
Dar m-a format ca om, asa cum a fost.

Avem nevoie de toate ca sa ne formam si de bun si de rau.
Dumnezeu a lasat si raul pe pamant, tocmai ca sa putem compara si alege.

Nu putem trai nici noi, nici copiii sub clopot de sticla.

Totusi sunt atatia copii care termina scoala cu bine, sunt premianti, sunt chiar olimpici. Chiar asa de rea este scoala? Eu nu cred.
Sigur ca se mai poate face ceva si imbunatati, dar solutia nu este sa izolam copilul. Ne-ar ierta vreodata?

Pentru lore: nimeni nu-i va lua credinta copilului tau! I-o poti intari acasa/la biserica, in timpul liber. Ce legatura are cu scoala?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote