View Single Post
  #21  
Vechi 03.06.2012, 16:25:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Tocmai se dezbate subiectul, este sotul ei la tv pe Antena 3.
Doreste sa deschida actiune impotriva Penitenciarului (ANP), fiind convins ca de vina pentru nefericita nastere sunt de vina conditiile de detentie !!!!!!!
Sa ma iertati ca sunt asa de dura: dar ei doi, parintii, nu au nici un semn de intrebare asupra propriului mod de viata?
Toata vina inteleg sa o arunce asupra sistemului penitenciar, asupra medicilor!!
Asupra lor nimic?
Oare nu se intreaba cum de nici un medic nu a reusit sa vada/sa constate acele malformatii? Toti sa fi fost atat de slabi profesional, incat sa se uite la ecografele acelea ca mata-n calendar? Oare nu trag nici o invatatura din aceasta nefericita si tragica intamplare?

Ce au inteles, ce au dorit intemeind in aceste conditii ""o familie""? Ce fel de familie credeu ei ca-si pot intemeia astfel? Ce idee au despre familie?

Din putinele cuvinte pe care le-am auzit rostite de dansa, dna Paula Iacob, prezenta in studio, ma dezamageste.

Iar in ce priveste conditiile din penitenciar- nu am vazut in realitatea cum arata, doar din ceea ce am vazut sau auzit la TV, in presa, etc: e penitenciar, nu pension, desi tinde sa semene din ce in ce mai mult cu un pension.
Comparati cu penitenciarele in care au fost inchisi: Valeriu Gafencu, Nicolae Steinhardt, Arsenie Boca si ceilalti....chiar detinutii de drept comun in perioada anterioara, pana acum vreo 20 ani.

Cati oameni care traiesc in libertate si mai si muncesc isi pot asigura conditiile pe care le are un detinut??
Care sot? S-au casatorit in penitenciar? Poarta numele lui? Barbatul este divortat legal de sotia cu care are 2 copii?

Ideea de a concepe un copil in penitenciar depaseste orice imaginatie...Genul de indivizi care creeaza probleme in societate invinuindu-i pe ceilalti pentru actiunile lor fiind nedispusi la un moment de introspectie asupra propriilor greseli.
Ba mai mult decat atat,chiar nerusinati si revoltati!

M-am intalnit destul de des cu genul asta de mentalitate,in afara tarii;ceea ce pt altii era rusinos acum cateva decade,acum este motiv de a rasturna lucrurile in favoarea ta: un cuplu de femei(lesbiene)l-au chemat in judecata pe un preot care a refuzat sa le dea Comuniunea...sau o mama o da in judecata pe invatatoarea fiicei sale,deoarece"a insultat-o" pe fiica ei in fata clasei spunandu-i la sfarsit de an ca este campioana la eschivarea temelor nefacute!!!!!!
Incredibil!!!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote