View Single Post
  #26  
Vechi 11.10.2009, 10:30:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu si-a gasit raspuns complet intrebarea.
Este adevarat, psalmii contin si cateva blesteme pentru dusmani si rugaciuni de a-i invinge. Acestea sunt interpretate de crestini (incepand cu primii care scriu despre asta) ca ruygaciuni de aparare impotriva diavolilor. Nu este nicidecum nerecomandat sa nu le citesti (pardon, prea multe negatii: nu se spune sa nu le citim fara binecuvantare, in general), insa nici nu le obliga nimeni sa le citim daca simtim ca nu sunt pentru noi sau nu ni se potrivesc. Eu de exemplu sar intotdeauna psalmul 108 si inca jumatate din unul, am uitat care. Nu ca mi-ar fi interzis cineva, ci asa simt eu.
Deci, sigur, rugaciunile de exorcism sunt puternice si se spune ca atrag diavolii, deci trebuie sa fii tare ca sa le spui. Se spune ca rugaciunile sfantului Vasile de exprocizare ar trebui spuse numai la biserica, si nu este bine sa le spunem singuri acasa.

Psalmii contin insa in mare masura alt fel de rugaciuni - de cerere, de lauda, de multumire. Acest fel de rugaciune formeaza grosul - de ce atunci sa se faca atata caz de binecuvantare si de evitarea citirii lor?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote