View Single Post
  #72  
Vechi 09.02.2013, 22:54:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit manastiri din zona subcarpatica

MANASTIREA CURTEA DE ARGES

Spre deosebire de alte dati la manastire se construieste o alta,noua ,linga intrarea principala asa ca se intra doar prin parcare,acolo mai exintind doar 3 tarabe,cele multe fiind disparute.Am presimtit ca parintele va dori sa plecam fara a merge la parcul din fatza, la fintina mesterului Manole ,unde se afla cea mai buna apa de baut din tara ,acolo ,la Prislop si in Retezat la schit.Am renuntat la explicatiile istorice pe care le-a dat parintele si am mers cu doua sticle si mi-am luat apa iar la urcare am trecut pe la magazinul cu fastfood sa-mi iau un sandvich cald.Vinzatoarea mi s-a plins ca-i merg rau afacerile cu micul magazin de cind lumea intra pe la parcari in manastire pentru ca nimeni nu mai vine pe aicea!Nu mi-a placut aspectul de santier al manastirii cit si lumea foarte putina aflata pe acolo ,fatza de alte doua dati cind am fost!Am plecat mai departe si urmatoarea oprire a fost la

MANASTIREA ROBAIA

Intotdeauna cind trebuie mers in locuri deosebite apar obstacole.Asa si acuma!Dupa ce strabatem un drum ingust asfaltat printr-o localitate,Musatesti, intram in zona de cimpie unde un drum spre manastire este doar pietruit,adica incarcat cu pietre .Dar la un pod ne oprim si soferul nu voia sa treaca pentru ca podul era inalt si se lucra la tocmirea drumului ca sa fie la nivelul podului!Ii era teama sa nu loveasca autocarul!Urma sa ne intoarcem din drum si eu spuneam ca nu-i nimica caci sunt alte manastiri mai importante in drumul nostru decit manastirea Robaia!Dar niste barbati de la noi din grup tot prospecteaza terenul si pina la urma .minune!...se pleaca spre aceasta manastire! Drumul parcurs este de 3km.Ajungem la o manastire asezata in coasta muntelui si marginita de padure.Intram printr-o frumoasa poarta din lemn ,strabatem o alee strajuita de copaci care face un unghi de 90 grade la stinga spre manastire.Intram pe sub un portal clopotnita intr-o curte nu prea mare care are in centrul ei manastirea pe a carui zid este pictat protectorul ei ,Sfintul mare mucenic GHEORGHE.Intram inauntru si ne inchinam la icoana Maicii Donului numita OCROTITOAREA ,care se vede ca este o icoana foarte veche a Maicii Domnului.Este manastire de maici .O maica vine si ne povesteste despre vechimea manastirii care este o veche vatra pustniceasca,din secolul 14, unde sus in padure se afla si un izvor la care nu mai era timp de a ajunge.Aveau un izvor si ceva mai sus unde citeva din grup au ajuns in timp ce eu am ramas in curte ca sa admir o masa a tacerii facuta din gard viu ,verde,sa merg la grupul sanitar si sa beau apa care venea acolo in curte pe un robinet.Manastirea a fost loc de refugiu al Sf.marturisitor,SOFRONIE DE LA CIOARA.Aflam de la o familie ca drumul spre manastirea urmatoare,Corbii de piatra este foarte bun si asfaltat pina acolo.Nu am inteles nici pina azi de ce parintele nostru nu mai voia sa mearga la aceasta manastire trecuta pe lista,caci eu voiam sa vad cele doua manastiri rupestre din aceasta zona.Maicil au fost foarte amabile cu noi si ne-au adus cozonac pe care l-au taiat si pus in pungi pentru drum .Aprindem luminari ,dam pomelnice ,imi iau agheasma intr-o sticla de juma de litru ,admir spatiile gospodaresti cu chiliile aflate spre un capat al curtii care das pre padure.Foarte frumos la Robaia!Maica ne spunea ca Sfintul Calinic venea des pe aici si a spus si scris ca cine vine aici si viziteaza aceasta manastire are un dor sa mai revina.M-am gindit ca fiind o veche vatra pustineasca desigur ca atractia se realizeaza prin rugaciunile sfintilorcare au trat aicea ,pentru acest minunat loc,aflati acuma in ceruri.Am plecat de la manastire si la autocar am realizat ca am uitat sticla cu agheasma ,asa ca m-am intors inapoi ,maica m-a intrebat ce am uitat si aflind ce mi-a zis ca Sf.GHEORGHE O SA IMI RASPLATEASCA ACEASTA INTOARCERE,asa incite u nu m-am indoit de ce a spus maicuta ,dar ea mi-a dat ideea sa ma inchin la icoana SF.MC.GHEORGHE aflata in curte sis a il rog sa aplece inma parintelui sa ne duca la manastirea Corbii de piatra.Imi parea rau sa nu vad si aceasta manastire veche ,asa ca la intersectia de drumuri am stat cu sufletul la gura pina am auzit pe parintele zicin..spre Corbii de piarta.Am multumit SF.MC.GHEORGHE atit de grabnic ascultator la ale noastre mici si mari rugaciuni.Eu aveam de transmis din Moldova un mesaj pentru staret de la cineva.dar totusi parintele nu s-a lasat convins de aceasta ruga a mea ,si fara sa o stie nici azi ,schimbarea gindului spre cel bun a facut-o SF.Mare mucenic Gheorghe!Dar plecind de la acesta memorabila manastire ROBAIA ,mi-am dat seama cita dreptate a avut SF.CALINIC DE LA CERNICA atunci cind a zis ca cei care ajung pe acici doresc sa mai revina si nu o uita.Chiar asa si este si chiar daca din cauza distantei nu voi mai ajunge pe acolo ,o parte din suflet mi-a ramas acolo si nici grabnicul ajutor al Sfintului Gheorghe nu il voi uita,caci practice lui ii datorez vizitarea si inchinarea la

MANASTIREA CORBII DE PIATRA

Asezat pe coasta muntelui ,chiar linga localitatea Jgheaburi ,ne intimpina acolo un monah care ne conduce la poteca ce urca spre un mare bloc de piatra ,care are sub baza lui oblica o masa lunga cu o lavita ,iar alaturi apare intrarea in aceasta manastire pestera,veche din secolul 14 si reinfiintata in perioada domnitorului Neagoe Basarab in secolul 15.A fost manastire domneasca ,iar la masa de afara voievodul isi tinea dupa slujba de Paste si divan judecatoresc in care judeca cele mai dificile cazuri.
Intram in pronaos unde se afla o masa pentru scris pomelnice,cumparat luminari si un agheasmatar de unde la plecare imi iau si agheasma .Intram in biserica propriuzisa care este o pestera vechecu icoane byzantine foarte vechi ,sterse de vremuri ,vechi din secolul 14 sau si mai vechi.Exista doua altare pentru doua hramuri probabil Acuma hramul este Adormirea Maicii Domnului Dupa inchinare intram in pronaos unde dam pomelnice,aprindem luminari ,ne rugam ,imi iau agheasma si dupa ce iesim admiram privelistea muntilor cit si imensitatea acelei pietre memorabile ,coborim pe poteca care ne duce pe linga o clopotnita situata intr-o biserica din lemn ,veche si cam prapadita ,sarmanaVizavi vedem chiliile si paraclisul .Plecam de la aceasta memorabila manastire la

MANASTIREA NEGRU VODA

Situata in Cimpulung Muscel o gasim in renovare capitala, asa ca ne inchinam in paraclisul din capatul curtii unde admiram frumoasele icoane de pe peretii acestui paraclis ,cit si clopotnita de la intrare.Manastirea este inconjurata de ziduri de piatra varuite in alb,iar curtea cu verdeata are banci care permit doritorilor sa stea pentru a lua masa din traista.Unii pleaca in oras cu ocazia acesteI pauze de masa ,la diverse restaurante,iar eu merg sa vad piatza si preturile de aicea ale legumelor si fructelor si sa fac o comparatie cu cele de la noi din vest.Sunt cam la fel ,dar parca un pic piatza este mai ieftina ca la noi.Aicea se afla un fel de restaurant in are liber, acoperit unde se serveau mici ,fripturi si bere.Iau si eu 4 mici ,care aici se servesc in loc de mustar cu muraturi.interesant.Apoi plec la autocar unde au sosit si cei care au luat masa din traista proprie pe bancile din curtea manastirii.Dar avem prea mult de asteptat dupa ceilalati care au luat-o spre un indepartat restaurant ,desi erau multe mult mai aproape.Apoi nu este bine sa meaga multi in acelasi loc ci sa se disperseze pentru a nu astepta prea mult dupa comenzi!In sfirsit apare si preotul cu preoteasa si plecam la urmatorul obiectiv

MANASTIREA NAMAIESTI

Este o alta manastire rupestra pe care voiam foarte mult sa o vad.Oprim jos autocarul si urcam pe un drum spre manastirea situata sus pe coasta muntelui .Urcam pe un drum in serpentine ,trecem pe linga case ,poate da cazare,nu stiu ,pe linga o constructie mare cu etaj aflata in rosu si ajungem in curtea manastirii de unde ne delectam privirile cu un frumos peisaj.Intram pe prispa manastirii pe niste trepte incadrate de coloane care caloane marginesc si aceasta prispa care serveste si de pangar.Intram in manastirea pestera unde ne inchinam la icoana Maicii Domnului de aici adusa ,se spune, de Sfintul apostol Andrei fiind una din cele 12 icoane pictate de Sfintul evanghelist LUCA si gasita dupa un vis de niste ciobani in piatra muntelui ,ascunsa.Fatza icoanei ,mai neagra se desluseste destul de bine,dupa restaurare.Pe pereti care nu sunt pictati se afla icoane atirnate.Dupa inchinare rugaciune ,poze si filmare a icoanei ,iesim sa dam pomelnice la pangar sa ne luam luminari si ne cumparam aceasta minunata icoana ,memorabila care este facatoare de minuni.Desi era una mai mare inramata mi-am luat pe cea mica,apoi a vrut sa o schimb,dar nu erau decit doua ,maica a vindut-o si pe aceea de pe perete.Mi-a parut rau ca nu am dat curs ,din nou gindului cel bun.!Iesim si citiva coborim pe sub o clpotnitza la izvorul de aici care este situat cam la acelasi nivel cu poarta de la iesire,unde bem si ne luam apa vindecatoare.Hramul manastirii este Intrarea in biserica a Maicii Domnului si Izvorul tamaduirii
.Mai departe drumul nostru ne duce la manastirea VIFORITA.Aici am avut ocazia sa si dorm de doua ori cu ocazia altor pelerinaje ,sa participam la o vecernie ,altadata la un maslu dimineatza si Sf.Liturghie urmat de masa.Deci am avut ocazia sa vad manastirea as putea spune pe indelete.Acuma seara fiind,mergem si ne inchinam ,nu stam prea mult caci parintele nu a vorbit aicea de cazare,desi au locuri foarte bune ,nu stia, asa ca am fost cazati in doua locuri diferite ,unul la marginea unei localitati,,unde acea pensiune nu aea nimica de mincare,s-au plins unii dintre pelerini.
__________________
Reply With Quote