Subiect: Mania
View Single Post
  #25  
Vechi 14.10.2014, 09:58:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Asa este... dar ea cand si in prezaent imi reproseaza, jigneste... se poarta asa ce sa fac? In astfel de situati cum sa fac fata?? Fiindca regret ca ma supar... vreau sa ajung sa nu ma mai las afectata... L-am suparat ieri pe DUmnezeu ca m-am suparat pe mama, m-am certat cu ea. mie rusine sa ma rog.... nu stiu daca poate sa ma mai asculte? Ce sa fac... nu vreau sa il pierd pe Dumnezeu, nu vreau sa ajung in iad........

Hmmm, vorbesti cu totul ca un copil draga Andra. Ca un copil invatat sa faca numai ce vrea el.

Dumnezeu ne iubeste pe toti. Si sa stii ca te iubeste si pe tine.
Iar de la tine vrea cateva lucruri:

1. Sa faci lucrurile corect in viata si sa iti asumi micile greseli.

2. Sa te linistesti si sa nu te mai tulburi singura.
Singura te chinui pe tine cu tot felul de ganduri unele mai rele decat altele.
Linisteste-te pentru Dumnezeu, nu arde nimic in jurul tau, nu moare nimeni, nu se intampla nici rau.
Iar daca nu se intampla nimic rau, de ce sa te tulburi ?

Pentru cateva cuvinte aiurea aruncate la o cearta ?

Trebuie sa inveti ca in viata sunt oameni si oameni. Unii sunt iepurasi, altii sunt vulpi, altii sunt zimbri, altii hiene, alti boi. Fiecare cu naravul lui, cu proastele obiceiuri si nesimtiri.

Daca nu te intelegi cu cineva ocoleste-l si nu mai pune la inima degeaba toate supararile.


3. Termin-o cu asta cu mersul in iad. E o prostie monumentala.
Zice Sf. Paisie Aghioritul un lucru f.f. clar. In iad raman ei care il urasc si il resping pe Dumnezeu.
Ceilalti sunt scosi din iad pentru rugaciunile Bisericii, daca e cineva pe pamant sa-i pomeneasca asa cum trebuie.

Dumnezeu ti-a dat viata si tot el ti-a dat indreptare.
Opreste-te din LAMENTATIA ASTA COPILAREASCA si revino la o stare MATURA si ECHILIBRATA.

4. Fiul ratacitor - a asumat greseala; - a plans pentru greseala; - si-a cerut iertare de la parintele iubitor;

Si apoi a inceput sa traiasca o VIATA CORECTA, alaturi de invataturile tatalui sau.

OPRESTE-TE DIN LAMENTATIE SI TRAIESTE O VIATA CORECTA.

Asculta-ne pe noi, cei care am fost ca tine.

5. Gandeste asa: Dumnezeu a venit pentru PACATOSI, sa-i scoata din greseli, sa-i ia la El pe acestia.
Asa ca daca Hristos a venit si pentru tine, a venit sa te ajute nu se te condamne.

Se condamna cel care singur ramane in pacat desi vede ca se poate indreptate si desi i se spune de multe multe ori sa se indrepte. Doar acela se condamna.

---------------------------------------------------------------------
De acum sa aud de la tine ca esti bine !!!!!
Reply With Quote