View Single Post
  #209  
Vechi 03.12.2020, 21:31:06
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Încă din titlul postării acestui topic putem vedea o mare greșeală ce predomină în general mediul spiritualității creștine, respectiv ortodoxe, românești. Aceasta ignoranță, mascată de abordări din sfera lui "a crede". Nimeni nu se mai obosește sa studieze, sa cerceteze, sa înțeleagă. Majoritatea acestor "credincioși" habar nu au de propria credință, ce sa mai vorbesc de doctrina acesteia. Aici "crede și nu cerceta" chiar se poate aplica și la propriu și la figurat, sau mai degrabă "nu cred pt ca..." Păi in primul rând caută să abordezi puțin subiectul, sa vezi despre ce este vorba, sau aprofundati măcar ceea ce ține de credința voastră. Dar nu este cazul, fiindcă și acest mediu spiritual a devenit un teatru ieftin, în care credința este de fațada, ne folosim de ea sa blamam orice nu ne convine, sau să ne scoatem din păcatele proprii, că doar e sabie cu 2 tăișuri. (Gen, nu votam cu USR ca sunt pro LGBT (gay), deci anticrestini, anti familie tradițională, dar putem vota liniștit cu restul ca ei sunt extrem de creștini (de parca hoția, minciuni și etc nu sunt interzise în decalog)...
Asa, deci reincarare era subiectul... Da, vă sfătuiesc sa studiați întâi mai în detaliu subiectul și dacă înțelegeti despre ce este vorba veți vedea ca este cu mult mai veche decât teologia creștină, și chiar iudaica, și veti regăsi anumite teme ale acesteia , ascunse ulterior, și în creștinism.
Mă iartă dacă mi-am afirmat credința sinceră susținând fără să mă documentez că nu există nicio reîncarnare așa cum prezintă păgânii această teorie falsă deci că mi-am permis să cred că metempsihoza și reîncarnarea e o religie a minciunii, un păgânism.

Practic ai putea zice că e exact invers. Mâncând tot felul de animale te faci asemenea lor cât timp trăiești aici pe pământ de parcă ele s-ar reîncarna în tine dar după ce mori doar dacă te mâncă natura, fiarele sau viermii ai putea susține că te-ai reîncarnat în ei și în cei ce-i mănâncă pe ei, în pești de exemplu. De aici să vină cineva cu o teorie spirituală veche (adică de la spiritele rele vechi) ca să crezi în ea și anume că tu ai fost un alt om sau un animal și te tot reîncarnezi în tot felul de oameni sau animale până ajungi la stadiul iluminării când nu te mai reîncarnezi deloc ci te desfeți în raiul exclusivist al iluminaților pentru că ai învățat destul din greșeli ca Buda și pentru că nu mai greșești e ceva penibil pentru un om serios. Nu poți să te lași dus cu pluta și să-ți jignești inteligența până acolo încât să te minți că iată ești la a nu știu câta reîncarnare, la a nu știu câta viața și o să tot înveți din păcatele și greșelile tale așa cum ai învățat din păcatele și din greșelile fiecărei vieți anterioare.

Cum ai putea învăța dintrun păcat sau dintro greșală? Un păcat sau o greșală e ceva rău din care nu ai ce să înveți din moment ce e ceva rău, greșit. E un egoism extrem și o mândrie ca să elimini pe Dumnezeu din ceea ce ai avea de învățat de la El și să ”înveți” exclusiv din păcatele și greșelile tuturor vieților tale. De la Dumnezeu, de la sfinți, ascultând și păzind poruncile cu sfințenie credincioasă ai ce învăța și din necăderea în ispită, în neascultare, în păcat și în greșală, din astea ai ce să înveți cu Adevărat iar necăderea asta a propovăduit-o Hristos: iubirea credincioasă lui Dumnezeu și aproapelui, credința în Dumnezeu și sfințirea vieții prin respectarea poruncilor, prin trăirea Harului și nicidecum înțelepțirea pe căi păgâne, păcătoase, pierzătoare, ca să ajungi să ai ”înțelepciunea” ca avere, ca știință obținută prin egoism și prin experimentarea păcatului și a greșelilor, a răului și a consecințelor răutății jertfindu-ți și risipindu-ți curăția și unitatea cu Dumnezeu prin păcătuire cu desfrânatele pe altarul cunoașterii științifice.

Mai vechi ca Adam și ca Noe nu e nimeni iar Noe l-a slăvit pe Dumnezeu. Dacă oricum omul urma să se tot reîncarneze și ar fi crezut asta atunci nu era nevoie de nicio Arcă! Trecea potopul, mureau toți și se reîncarnau în tot felul de vietăți și în tot felul de oameni ce ar fi reapărut pe baza falselor minuni ale falsului creator căci era nevoie de oameni pentru ca reîncarnarea să se poată manifesta. A apărut nu demult Darwinismul care ”explică” prin falsele minuni ale falsului creator apariția și evoluția vieții ajutând teoria reîncarnării și metempsihoza, adică nepăsarea și fatalitatea în destinul deznădăjduit al dăinuirii vieții tale și al sufletului tău ca un idol nestricăcios susținând că omul se trage din maimuță și așa mai departe până la vierme și virus sau la ceva mai elementar ca fiind acel ceva cea mai primară formă de viață din care se trage omul și reapare mereu prin evoluția materiei vii de la stadiul cel mai inferior la cel mai superior fără să aibă sfârșit deci iată și aici satanismul, ”nu veți muri ci veți fi ca Dumnezeu” dăinuind prin metempsihoză și reîncarnări nesfârșite așa că puteți păcătui că prin asta o să învățați din păcate și geșeli până la iluminare când veți ajunge în raiul exclusivist al șefilor ”vieții”.

N-am cum să vreau să cred în minciuni. Și nici n-are rost să fiu curios ca să încerc să le înțeleg. Sunt căi înfundate, surpate care nu duc nicăieri decât în batjocură, în prostie, în minciună, în desfrânări, în dezbinare față de Dumnezeu flatându-te cu dăinuirea împreună cu viața ca formă a viului ce se manifestă pe pământ indiferent de altceva doar viață să miște și să mișune să fie.

Omul ca să rămână om ar trebui să mânce hrană vie, curată sau oameni însă cum oamenii sunt răi și păcătoși rămâne să-L mâncăm decât pe Domnul Hristos pentru a se ”reîncarna” în noi și noi mai buni în El căci și El ne ”mâncă” împreună cu preotul când ne mărturisim la taina spovedaniei prin pocăința noastră toate relele pe care le-am făcut de la ultima mărturisire ca să ne putem cumineca întru curățenie și să trăim apoi duhovnicește unul în altul și amândoi în Dumnezeu în pace sfântă și dreaptă credință.

O altfel de înviere și ”reîncarnare” nu știu și n-aș vrea să cunosc.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 03.12.2020 at 23:07:53.
Reply With Quote