View Single Post
  #4  
Vechi 31.12.2022, 13:18:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
N-am zis nimic despre cei care merg la religie de placere. N-am zis, pentru ca acestia sunt putini. In primul rand nu vad ce e placut in a asista timp de un ceas la o lectie despre cum e organizat ritualul ortodox, sau despre doctrina Bisericii.
Nu sunt chiar puțini, unde să meargă cei din familii religioase, fiii de preoți șamd, mai bine să rătăcească la o bere și o țigară, cum fac mulți liceeni care renunță la religie pt a chiuli și a sta prin cafenele ?

Ți se deschide un nou orizont în față dacă știi religie, precum scrie și în Luca 24:45 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=24

45. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile.

Cu cât cunoști mai bine Scripturile și învățătura Bisericii te apropii de revărsarea de Har pe care Dumnezeu o dă omului să reziste în aceste vremuri.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
La fel de neinteresant e si sa inveti pe de rost niste rugaciuni sau cantece religioase, mai ales ca evaluarea e facuta in spiritul milei crestine, astfel incat toti se vor trezi la sfarsitul anului cu note mari, altfel la anul n-au sa mai faca cerere de inscriere la ora de religie. Deci motivatia e aproape zero.
Nu e chiar așa, există puști care și-au adus părinții la Biserică după ora de religie și care cunosc mai multă religie decât părinții lor, pt că la ei în familie nu era tradiție, deci nici nu-i ducea nimeni la Biserică, nu le spunea nimeni de post, rugăciune, maslu și doar făcând religie au putut să afle, altfel nu ar fi aflat.

Acum de când e cererea, un părinte ateu nu va face cererea și va condamna și pe fiul său la închistare sufletească față de tezaurul spiritual, eventual va asuma toate căderile sufletești ale fiului pt că l-a ținut departe de remediile spirituale ale Bisericii, Sfintele Taine.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Poate ca unii dintre elevi nu reusesc sa observe ipocrizia din spatele acestei ore, dar exista si unii care nu sunt atat de prosti incat sa nu isi dea seama ca toata aceasta disciplina e facuta pentru a asigura niste posturi unor absolventi de teologie care, fie ca n-au vocatie de preoti, fie ca n-au reusit sa-si procure o parohie (pentru ca probabil n-au avut resursele materiale necesare sau n-au avut "cunostinte").
Funcția didactică profesor de religie sau chiar profesor în facultăți de teologie e deținută și de unele femei, deci nu e doar asta explicația, că e ca o neîmplinire pt niște studenți teologi slabi, tocmai că un profesor de religie (care va deveni preot) poate învață să facă răbdare și să aibă mai multe instrumente de pedagogie în discuția cu enoriașii.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Religia exista in scoala deoarece Biserica e incapabila sa organizeze singura pregatirea religioasa a propriilor enoriasi si astfel, in loc ca preotii sa-si ia din timpul lor pentru a face munca misionara, se ajunge la situatia in care Biserica se foloseste de "mercenari", adica indivizi platiti, insa din banii statului (deci ai altora) care sa faca treaba. Pana la urma, totul se invarte in jurul banului. Ajungi preot ca sa ai bani, dai bani ca sa ajungi preot si iei bani de la oameni pentru a-ti face treaba pe care spui ca o faci dezinteresat. Sa mai vorbim aici despre principii, n-are rost.
Știu profesori de religie care au și alte catedre și știu și limbi străine deci se pot reprofila, nu e problema că ei ar muri de foame după, ci că noi care am vrea să mai școlarizăm copiii cu ora de religie, s-ar putea să nu mai avem unde.

Ora de religie a fost câștigată cu sânge la revoluția română, înainte de 1989 nu se făcea deloc religie ci marxism sau altele, deci e și un drept pt care dacă nu te lupți se poate pierde.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ora de religie nu e atractiva deoarece scopul ei fundamental a fost inca de la inceput ratat, anume acela de a face din elevi oameni mai buni. In loc sa le bati capul cu tot felul de nimicuri teologice, mai bine ai incerca sa le formezi o constiinta morala. Dar ca sa le formezi o constiinta morala, trebuie ca tu insuti sa fii un om moral. Zicala "nu fa ce face popa, ci fa ce zice popa" descrie foarte bine aceasta imposibilitate fundamentala. Daca Biserica nu e un model de moralitate, n-ar fi cazul ca ora de religie s-o preia altcineva? Sau sa se transforme in altceva ce sa reflecte mult mai bine nevoia de educatie morala?
Educația morală presupune și pocăință, deci abilitatea de a recunoaște că ai greșit și de a te ridica de jos, dacă e doar o oră etică seacă poate promova și sinuciderea asistată, deci etica modernistă poate găsi justificări și pt clonare, prostituție etc.

Eu nu cred că e doar etică ci și să știi să te folosești de tainele Bisericii pt a te vindeca sufletește de multele răni pe care le acumulează omul de-a lungul vieții și a găsi suport chiar și psihologic în anumite învățături de credință.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Si mai e un lucru pe care majoritatea nu-l observa. Ora se numeste de "religie". Nu religie ortodoxa, nu catolica, nu protestanta. Si totusi se face religie ortodoxa, catolica, protestanta, adica un soi de prozelitism religios. Asta n-ar fi o problema daca beneficiarii acestei ore sunt de acord sa devina tinte ale acestui prozelitism. Dar daca, de exemplu, eu sunt un elev adventist si vreau sa studiez la ora de religie doctrina adventista, ce fac daca in scoala mea nu exista un profesor de religie adventista? Nu mi se ofera dreptul de a invata? Sunt obligat sa invat lucruri cu care nu sunt de acord? Bugetul de stat nu aloca bani si pentru pregatirea mea? Pai nu e cinstit!
Vreo 20% din ora de religie ar trebui să fie și pentru a cunoaște ce zic alte doctrine, dar un părinte ortodox vrea ca odrasla lui să știe în primul rând ortodoxia, altfel e ca și cum nu ți-ai știi nici limba maternă, dar ai dori să înveți maghiara sau alte limbi complicate.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Atunci cand la ora de religie ortodoxa mi se spune ca toti cei ce nu sunt ortodocsi sunt eretici, lucrul acesta nu ma lamureste cu nimic. Oricum, si altii spun despre mine ca sunt eretic, dar nu asta e problema, ci aceea de a intelege cum gandesc si ceilalti.
Nu se prea pune accent la ora de religie pe ideea că ceilalți ar fi eretici, se pune accent pe ce zice Scriptura mai mult, pe unele pilde biblice, pe corelarea Biblie și unele slujbe care conțin referiri biblice.

Eu am avut un profesor de religie ortodox, care jignea marii duhovnici ai ortodoxiei pe motiv că erau extremiști, m-am și certat cu el, dar omul așa înțelegea să-și predea ora.
Poate din cauza unor astfel de exemplare se retrag oamenii de la ora de religie.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Asa ca dupa gramada de ani pierduti la orele de religie constat cu stupoare ca n-am niciun habar despre fenomenul religios si ca toata povestea nu a fost decat o smecherie menita sa ma convinga sa merg la biserica, adica totul n-a fost decat pur prozelitism. Vorbeam despre ipocrizie? Se pare ca nu degeaba!
Păi pt că nu s-a pus accent pe explicarea slujbelor ortodoxe, a învățăturii de credință și pe cunoștințe generale din Biblie, ex numele tuturor apostolilor, cu cine a fost înlocuit Iuda, chestii foarte interesante.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.12.2022 at 14:02:51.
Reply With Quote