View Single Post
  #18  
Vechi 28.11.2008, 15:24:48
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca a existat vreo semnificatie religioasa (da, chiar si satanismul e o religie) a sarbatorii de Halloween, sunt sigur ca a fost deja eclipsata de semnificatia comerciala. Dupa cum bine sublinia mai sus C.tin, se fac bani grei pe seama noptii de 31 octombrie in Statele Unite.

Tot acolo Craciunul si Anul Nou sunt la fel de comercializate, pierzandu-si mult din insemnatatea religioasa. Ca superputere mondiala, SUA cauta sa-si extinda cat mai mult aria de influenta, multe din statele satelit, cum este si Romania, absorband aproape tot ce vine de acolo. Nu cred ca profesorii de engleza din scolile romanesti au vreo agenda ascunsa de promovare a violentei, monstrilor, varcolacilor sau satanismului, este doar influenta comerciala americana care se face simtita si la noi.

Iar copiii si adolescentii de liceu n-ar rata o festivitate cu muzica, dulciuri si costumatii, asa cum se uita la filme de groaza, joaca jocuri violente pe calculator sau mai stiu eu ce. Stiu ca este asa, deoarece am absolvit un liceu bilingv de engleza in care s-au tinut in premiera astfel de festivitati.

Asa ca daca e ceva de condamnat, este lipsa identitatii nationale, naivitatea cu care imprumutam modele din afara si, in general, usurinta cu care ne facem pres in fata marilor puteri.
Reply With Quote