View Single Post
  #80  
Vechi 31.01.2013, 23:28:16
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Asta cu punctele centrale, ma amuza!... Fara a avea pretentia de a fi infailibil, consider ca aceste metehne ale noastre de a da celorlalti dreptate partial, (nici eu nu fac exceptie, din pacate), nu ne scapa de osanda, in sensul ca, in loc sa devenim "fierbinti", preferam mai departe sa fim doar "caldicei"...
Imi amintesc nu demult cand am ramas surprins de prezenta la "trinitas-tv" a actorului Mihai Coada (alias Nelu Curca din "La bloc"). Spunea cum, la un moment dat a ingenuncheat in fata icoanei Mantuitorului si a inceput sa planga ca un copil, fiindca avea multe remuscari pentru meseria pe care si-a ales-o. Se ruga si intreba in acelasi timp: "Cum scap din grozavia asta, Doamne, daca eu asta stiu sa fac?" Cred ca mai degraba trebuie sa selectam bine tot ceea ce alegem sa facem in viata. Si soldatii romani il intrebau nedumeriti pe Sf Ioan Botezatorul: "Si noi ce sa facem?" Iar Sf Ioan le-a raspuns: "Va faceti datoria, fara sa napastuiti pe cei nevinovati!" Si iarasi revin: avem un talant sau mai multi. Daca vrem sa-l inmultim, nu avem dreptul sa trandavim, ci sa ne ostenim asa cum putem si sa facem mai multi. Poti prin talantul tau sa aduci sminteala, sau dimpotriva. Vorbeam pe un alt thread cu acea ocazie cand se discuta despre intoarcerea la Dumnezeu a lui "Nelu Curca", despre Vasile Murariu care, desi merge prin biserici si este credincios, nu de putine ori l-am vazut facand bascalie de preoti, imbracand sutana sau dialogand ca... sfintii. Aceste fapte au efecte adanci asupra celor destepti "gramada", si care nu sunt iertate usor celui ce le propaga. De aceea spun ca bine ar fi pentru tot omul sa nu se aventureze "dincolo" de limite, si ori de cate ori are ocazia, sa nu omita sa aminteasca rolul lui Dumnezeu si a Mantuitorului in lume. Poate asa el insusi, pacatos fiind, ajunge sa se indrepte si sa urmeze vorbelor pe care poate le spune la inceput doar ca sa dea bine la public!...
Moshule, pur si simplu iti impartasesc iarasi opinia, fie si doar in cateva (mai putine, de data asta) puncte centrale.
Reply With Quote